Atraskite košę iš naujo: kepkite, troškinkite ir gardinkite tuo, kas neįprasta

Dauguma košių gali drąsiai rikiuotis sveikiausių patiekalų sąrašuose. Gal vaikystėje ir nemėgtos dėl prėsko nuobodaus skonio, tačiau šiandien košės išgyvena tikrą renesansą ir kulinariniuose eksperimentuose atsiskleidžia naujais skoniais, suteikia ne tik jėgų, bet ir malonumo – jos gali būti saldžios ir pikantiškos, verdamos augaliniame piene ar net kepamos orkaitėje.

Kruopų košės lydi mus nuo vaikystės, mat tai energijos bei sotumo suteikiantis ir lengvai virškinamas patiekalas, gausus skaidulų ir kitokių  organizmui naudingų medžiagų.

„Kruopos yra palyginti nebrangus ir ilgai negendantis produktas, jų atsargų yra, turbūt, kiekvienų namų virtuvėje. Na, o košės – paprastas būdas kruopas paversti sveiku patiekalu. Lietuvių mylimiausios kruopos yra ryžiai bei grikiai, po jų rikiuojasi perlinės, miežinės bei manų kruopos. Žinoma, kruopų asortimentas yra žymiai platesnis ir pastebime, kad lietuviai neabejingi pasaulinėms madoms bei kulinariniams eksperimentams – žmonės noriai renkasi soras,  bolivines balandas, burnočius, kanapių sėklas, kuskusą“, – kalba prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Kruopų košes įprasta laikyti pusryčių patiekalu – su jomis organizmas aprūpinamas sudėtingais angliavandeniais, kurie suteikia organizmui energijos pradėti dieną. Vis dėlto, košės gali būti ir lengvas vakaro užkandis, o pagardinus papildoma baltymų porcija – ir sotus pietų patiekalas.

Seniai žinomoms kruopoms – nauji pagardai ir gamybos būdai

Dauguma košių yra sveikatai palankus maistas. Piktnaudžiauti nederėtų tik užpilamomis, greito paruošimo košėmis, taip pat kukurūzų ir manų kruopų košėmis – jos nepasižymi didele maistine verte ir tik neilgam suteikia sotumo bei energijos.

„Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė primena, jog skanios ir subalansuotos košės paslaptis slypi ne tik pasirinktose kruopose, bet ir gamybos procese.

Pirmiausiai, pasak ekspertės, daugumos košių gaminimo procesas žymiai palengvėja ir sutrumpėja iš vakaro

užmerkus kruopas – tai tinka grikiams, avižoms, žirnių kruopoms. Per naktį išbrinkusias kruopas ryte tereikia užvirti ir išjungus šiltai palaikyti apie 15 minučių. Norintiems intensyvesnio košės skonio, kruopas virti rekomenduojama sultinyje arba piene ir nebijoti eksperimentuoti su įvairiais pagardais.

„Jei pirmenybę teikiate saldžioms košėms – o joms tinka avižos, ryžiai, soros, manai, virkite košę ne įprastame, o augaliniame piene. Pavyzdžiui, migdolų. Tokią košę gardinkite šviežiais ar džiovintais vaisiais, datulių sirupu, riešutų sviestu, uogomis, sėklomis, paįvairinkite cinamonu arba mėtomis. Na, o mėgstantiems sotesnius ir nesaldžius variantus, košių pasaulis gali nušvisti visiškai kitomis spalvomis pagardinus jas mėsa, daržovėmis, žolelėmis ar nuo pagrindinių patiekalų atlikusiais padažais. Tai košę pavers originaliu, maistingu patiekalu, puikiai tiksiančiu sotiems pietums ar vakarienei. Na, ir žinoma, neapsiribokite tik košių virimu: troškinkite ar užkepkite kruopas. Taip gausite kitokią tekstūrą, sodresnį skonį, mat visų košei naudojamų ingredientų kvapai ir skoniai geriau susimaišys“, – pataria „Maxima“ gamybos ekspertė ir rekomenduoja išbandyti keletą netikėtų košių receptų.

Orkaitėje užkepta saldi avižų košė

Reikės: 70 g viso grūdo avižinių dribsnių,  1 sunokusio banano, 50 ml migdolų pieno, lašelio vanilės esencijos, žiupsnelio cinamono ir druskos, 1 šaukštelio riešutų sviesto, pusės šaukštelio kepimo miltelių.

Pagardui: braškių, bananų, goji uogų, medaus, natūralaus jogurto ar bet ko, ką turite po ranka ir kas dera prie saldžios košės.

Gaminame: Virtuviniame kombaine sutrinkite visus paruoštus ingredientus. Jei norisi švelnesnės tekstūros, įpilkite dar šiek tiek pieno. Paruoštą masę pilkite į nedidelę kepimo skardą patepta šlakeliu aliejaus ar trupučiu sviesto. Pašaukite į įkaitintą iki 180 laipsnių orkaitę ir kepkite apie 20 min. Košei pasidengus plutele, ištraukite ir ant viršaus dėkite šaukštą jogurto, truputį medaus, griežinėliais pjaustytą bananą, smulkintas braškes, berkite goji uogas. Skanaus!

Orkaitėje troškinta perlinė kalakutienos košė

Reikės: 200 g perlinių kruopų, 400 ml vandens, 2 nedidelių morkų, 1 svogūno, 200-300 g kalakutienos faršo, 2 pomidorų,  pusės raudonosios paprikos, kelių skiltelių sutrinti česnako, 1 šaukšto sojų padažo, žiupsnio druskos, pipirų, čiobrelių, saujos svogūnų laiškų ir petražolių.

Gaminame: Morkas, svogūną ir papriką supjaustykite kubeliais. Pakepinkite visas daržoves keptuvėje, dėkite faršą, pagardinkite druska, pipirais, kitais mėgstamais prieskoniais. Sudėkite kubeliais pjaustytus pomidorus ir dar keletą minučių gerai pakaitinkite. Su daržovėmis pakeptą faršą sumaišykite su perlinėmis kruopomis ir dėkite į kepimo indą, masę užpilkite vandeniu ir pašaukite į orkaitę, įkaitintą iki 180 laipsnių – kepkite apie 40 min., kol kruopis sugers skystį. Perlinę mėsos košę gardinkite svogūnų laiškais ir petražolėmis. Skanaus!

Pikantiškos avižos – kepta košė su daržovėmis ir sūriu

Reikės: 1 puodelio (80 g) avižų, 2 šaukštų migdolų miltų, pusės šaukštelio kepimo miltelių, 2 šaukštelių chia sėklų, pusės šaukštelio druskos, žiupsnelio maltų juodųjų pipirų, poros sutrintų skiltelių česnako, pusės puodelio susmulkintų saulėje džiovintų pomidorų, pusės puodelio susmukintos saldžiosios paprikos, džiovintų arba šviežių čiobrelių, smulkintų baziliko lapų, pusės puodelio mėgstamo tarkuoto sūrio, pusės puodelio susmulkintų svogūnų laiškų, 250 ml mėgstamo sultinio, šaukšto sojos padažo, kokybiško alyvuogių aliejaus, trijų vidutinio dydžio pomidorų.

Gaminame: kepimo formą ištepkite riebalais arba išklokite kepimo popieriumi. Suberkite į vieną indą ir gerai sumaišykite visus sausus ingredientus: avižas, migdolų miltus, kepimo miltelius, chia sėklas, druską, visus prieskonius, žoleles ir saulėje džiovintus pomidorus.

Tada suberkite ir įmaišykite česnaką, papriką, baziliką, smulkintus svogūnų laiškus. Supilkite sultinį bei sojos padažą – maišykite, kol avižos prisigers drėgmės. Masę supilkite į kepimo skardą, apdėkite griežinėliais supjaustytais šviežiais pomidorais ir apibarstykite sūriu. Pašaukite į orkaitę, įkaitintą iki 180 laipsnių ir kepkite 30-35 min. Išimkite patiekalą iš orkaitės ir leiskite pastovėti 10 minučių, papuoškite žalumynais ir skanaukite.

Ernesta Dapkienė

Nėra komentarų

Palikite komentarą