Saldus banano skonis, patraukli geltona spalva ir kreminis minkštimas – ne veltui šis atogrąžų vaisius randamas beveik kiekvieno žmogaus virtuvėje. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, bananai – vienas mėgstamiausių lietuvių vaisių, tinkantis tiek užkandžiavimui, tiek įvairių desertų bei kepinių gaminimui. Tiesa, norint bananus ilgiau išlaikyti šviežius geriausia juos laikyti kiek atokiau nuo kitų vaisių. Tuo tarpu sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atkreipia dėmesį, jog bananai yra ne tik energijos suteikiantis užkandis, bet ir sveikatai itin vertingas vaisius.
Bananai – angliavandeniais turtingas užkandis
Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, bananai – itin maistingas produktas: „Juose nėra riebalų, tai – kompleksinių angliavandenių, užtikrinančių energiją ilgesnį laiką, šaltinis. Bananuose taip pat gausu įvairių maistinių medžiagų – vitamino C ir B6, vandenyje tirpių skaidulų ir mineralų: magnio, mangano bei kalio, kuris svarbus širdies ir kraujagyslių veiklai bei kraujotakai palaikyti. Bananai – maistingas vaisius, kuris sveikatai palankios mitybos prasme tikrai turėtų atrasti vietą kiekvieno žmogaus mityboje.“
Tiesa, bananų maistinė vertė priklauso ir nuo jų prinokimo laipsnio – žalesniuose bananuose yra daugiau skaidulų, o ruduoti pradėjusiuose – daugiau cukraus. „Kalbant iš gydytojo dietologo pozicijos, sveikatai palankiausi bananai yra kiek žalsvos spalvos, ant savo žievės dar neturintys rudų dėmelių. Tokie bananai yra turtingi gerosiomis skaidulomis, o jų glikeminis indeksas nėra aukštas, be to, juose yra medžiagos surfaktano, kuri svarbi žarnyno gleivinių vientisumui. Tuo tarpu pernokusius bananus, dėl didesnio glikeminio indekso, atsargiau turėtų vartoti tie žmonės, kuriems nuolat reikia stebėti cukraus kiekį kraujyje arba sergantys lėtinėmis inkstų ligomis, be to, juose naudingų medžiagų randama mažiau“, – primena gydytoja dietologė.
Dr. E. Gavelienė priduria, kad bananai yra puikus, angliavandeniais turtingas užkandis: „Kiekvienas sportuojantis, daug dirbantis ar tiesiog aktyvus žmogus žino, kad jeigu nespėjo pavalgyti, tai prieš treniruotę ar kitą daug energijos reikalaujančią veiklą suvalgęs bananą – išties pajaus didesnį jėgų antplūdį. Tačiau šį vaisių geriausia valgyti toje dienos pusėje, kai esame aktyvūs – sportuojame, dirbame ar užsiimame kita, fizinių jėgų reikalaujančia veikla.“
Vienas mėgstamiausių lietuvių vaisių
Pasak komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, lietuviai itin mėgsta bananus, o birželio mėnesiais žiemos sezonu šis vaisius pasiekia perkamumo piką: „Šiuo metu mūsų parduotuvėse pirkėjai gali rasti šviežių bananų, atvežtų iš Ekvadoro, Kolumbijos, Kosta Rikos. Asortimente turime paprastųjų, ekologiškų, mažųjų „gourmet“, o kartais ir raudonųjų bananų.“
Ekspertė pažymi, jog bananai turi 5 nokimo spalvas – nuo žalios iki geltonos su taškeliais: „Bananų spalva dažniausiai nusako ir skirtingą jų panaudojimą. Žalsvi ar lengvai gelsvi bananai tiks užkandžiavimui, o štai geltoni su taškeliais – labiausiai pravers gaminant įvairius kepinius bei desertus. Renkantis bananus parduotuvėje svarbu atkreipti dėmesį, kad bananų odelė nebūtų įtrūkusi. Pernokusį bananą iš karto išduoda juodi taškeliai. Tad, kuo daugiau žalios spalvos – tuo ilgiau bananai išsilaikys nepernokę. Norint nokinti bananą, jį parsinešus namo, atkreipkite dėmesį, kad pirkimo metu odelė nebūtų papilkėjusi, nes toks bananas greičiausiai labiau nebesunoks, o transportavimo metu venkite skersvėjų.“
Pataria, kaip bananus ilgiau išlaikyti šviežius
O. Suchočeva taip pat pataria bananų nelaikyti šaldytuve – bananų laikymo temperatūra neturėtų būti žemesnė negu 13 laipsnių. Labiausiai tiktų kambario temperatūra be skersvėjų, tačiau norint kuo ilgiau išlaikyti bananus kambario temperatūroje, rekomenduojama jų galus apvynioti maistine plėvele – taip pristabdysime nokimo procesą. Jei įmanoma, rekomenduojama bananus pakabinti, nes nuo laikymo vaisių krepšyje bananai lengvai apsidaužo ir pradeda juoduoti. Taip pat nepatariama bananų laikyti šalia obuolių ir pomidorų – jie skleidžia etileno dujas, tad bananų nokimas vyksta greičiau“, – atkreipia dėmesį specialistė.
Anot jos, nesuvalgytus bananus galima ir užšaldyti: „Jei užšaldysite nesuvalgytus bananus – jie praktiškai nepraras savo skonio ar išvaizdos savybių, bet išlaikys naudingas medžiagas bei vitaminus. Gabalėliais supjaustytus ir užšaldytus bananus vėliau galėsite panaudoti įvairiems vaisių kokteiliams ar desertams gaminti. Žinoma, geriausia apsipirkimus planuoti taip, kad daug vaisių bei kitų maisto likučių namuose neliktų.
RECEPTAS
Bananinis sūrio pyragas
Pyrago pagrindui reikės:
150 g viso grūdo miltų;
0.25 g druskos;
2 šaukštų rudojo cukraus;
100 g sviesto;
2 šaukštų šalto vandens.
Įdarui reikės:
2 vnt. bananų;
3 šaukštų žemės riešutų sviesto;
400 g tepamo varškės sūrio;
100 g grietinės;
3 vnt. kiaušinių;
75 g rudojo cukraus;
1 šaukšto viso grūdo miltų;
2 šaukštų žemės riešutų.
Glaistui reikės:
3 šaukštų žemės riešutų sviesto.
Gaminimo eiga:
- Paruoškite pagrindą. Sumaišykite miltus, druską ir cukrų. Įdėkite sviesto ir įpilkite vandens. Viską maišykite iki vientisos tešlos. Rankomis suformuokite tešlos rutulį. Padėkite tešlą į šaldytuvą bent 20 minučių.
- Atvėsusią tešlą iškočiokite ir klokite į kepimo popieriumi išklotą skardą. Pirštais prispauskite tešlą prie dugno ir šonų.
- Paruoškite įdarą. Bananą supjaustykite griežinėliais ir išdėliokite ant pyrago pagrindo. Ant bananų atsargiai užtepkite žemės riešutų sviestą.
- Išplakite kambario temperatūros varškės sūrį, grietinę, kiaušinius, cukrų ir miltus. Supilkite masę ant žemės riešutų sviesto sluoksnio ir pabarstykite žemės riešutais.
- Kepkite 180° C orkaitėje 40–45 minutes. Leiskite palengva atvėsti ir išimkite iš formos.
- Prieš patiekdami, aptepkite pyragą žemės riešutų sviestu, galite pabarstyti riešutais.
Skanaus!
Freepik.com nuotr.
Nėra komentarų