Anglai ir amerikiečiai neįsivaizduoja Kalėdų be šio saldumyno – pamėginkite subrandinti vaisinį pyragą savo šventėms

Iki Kalėdų liko kaip tik tiek laiko, kiek reikia subrandinti sodraus skonio Anglišką džiovintų vaisių pyragą. Vienas populiariausių saldžiųjų šventinių kepinių pradedamas gaminti iškart po Vėlinių ir iki pat Kalėdų laistomas bei brandinamas, kad taptų nepamirštamu vaišių stalo skanėstu arba jaukia dovana. Iškepti šį pyragą nesunku ir ilgai netrunka – maisto ekspertė dalinasi receptais, patarimais ir brandinimo taisyklėmis.

Brandinti pyragai yra kulinarinis paveldas – manoma, kad šis kepinys šventinį stalą puošia nuo Viduramžių, o praėjusį šimtmetį dalyje pasaulio įsitvirtino kaip bene privalomas Kalėdų atributas. Brandintas Kalėdinis pyragas tradiciškai yra kepamas su džiovintais arba cukruotais vaisiais, uogomis, išmirkytais stipriame alkoholyje, pagardinamas prieskoniais bei riešutais, o iškeptas porą mėnesių brandinamas reguliariai suvilgant alkoholiu. Šitaip persipynę skoniai ir kvapai sukuria unikalią puokštę, savitą tekstūrą bei sodrų skonį.

„Visi po truputį pradedame ruoštis didžiosioms metų šventėms, apie įsisiūbuojančią Kalėdinę dvasią jau byloja ir mūsų parduotuvių asortimentas – siekiame mūsų klientams sukurti galimybę iš anksto ir be streso ruoštis šventėms. Beje, viena iš populiarių šventinių dovanų yra įvairūs kepiniai, o kai kuriose šalyse Kalėdinis periodas neįsivaizduojamas be brandintų vaisinių pyragų. Prieš šventes įtraukiame į asortimentą šių kepinių ir matome, kad jų populiarumas auga. Pavyzdžiui, pernai itališko Kalėdinio kekso pardavimai buvo maždaug triskart didesni nei ankstesniais metais“, – sako prekybos tinklo „Maxima“ Rinkodaros departamento direktorė Renata Kežionienė.

Ji pastebi, kad Lietuvoje didžiųjų metų švenčių stalo favoritas iš saldžiųjų kepinių yra šakotis – per porą dienų iki Kalėdų „Maximos“ parduotuvėse jų nuperkama beveik 12 tonų. Po šakočių tarp populiariausių kepinių rikiuojasi medaus pyragas ir tortas su maskarponės sūriu.

„Vis dėlto, nepaisant nusistovėjusių įpročių, žmonės linkę eksperimentuoti, todėl nuolat stengiamės paįvairinti asortimentą madingais kitų šalių kepiniais“, – teigia R. Kežionienė.

Keli gaminimo būdai

Pasak Brigitos Baratinskaitės, „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovės, Jungtinėje Karalystėje ir Amerikoje itin populiarus brandintas Kalėdinis pyragas turi daug variacijų – tradiciškai naudojamas brendis keičiamas romu, viskiu, burbonu arba vaisiniu likeriu, naudojami skirtingi vaisiai. Pavyzdžiui, klasikiniame angliškame recepte neapsieinama be vyšnių, o škotiškoje versijoje vyšnios keičiamos razinomis, dedama apelsinų džemo ir migdolų riešutų.

Kokius vaisius, prieskonius bei alkoholį rinktis – kiekvieno individualaus skonio reikalas. Anot maisto ekspertės, svarbu prisiminti, jog visų variacijų bendras vardiklis yra keksas, kuriam pagaminti reikia sviesto, cukraus, kiaušinių ir miltų.

„Galima išskirti porą pagrindinių šio pyrago gaminimo būdų.  Lengvesniam ir puresniam rezultatui sviestas išsukamas su cukrumi iki kreminės purios tekstūros ir tuomet maišomas su kitas ingredientais bei kepamas. Tamsesnis, sunkesnės tekstūros keksas gaunamas pirmiausiai sviestą kaitinant kartu su cukrumi bei džiovintais vaisiais iki skystos karamelės konsistencijos, masei atvėsus, įmaišomi kiti ingredientai. Taigi, tai nesudėtingas kepinys, kuriam visus produktus rasite bet kurio dydžio „Maximoje“, – kalba B. Baratinskaitė.

Kaip vyksta brandinimas?

Šie šventiniai keksai brandinami įsukant į alkoholyje išmirkytą medvilninį audeklą ir apvyniojant folija arba maistine plėvele, taip apribojant sąlytį su deguonimi bei drėgmės garavimą. Kas savaitę audeklas iš naujo sudrėkinamas, pyragas pervystomas. „Maximos“ maisto ekspertė teigia, kad pyragą galima tiesiog palaistyti keletu šaukštų alkoholio, standžiai apvynioti kepimo popieriumi, ant viršaus užvynioti maistinę plėvelę ar aliuminio foliją arba įdėti į sandarų indą. Kartą per savaitę pyragą reikia išvynioti, palaistyti ir vėl suvyniojus padėti vėsioje sausoje vietoje. Brandinimas vyksta nuo trijų savaičių iki poros mėnesių – likus savaitei iki švenčių, pyrago drėkinimo procedūra nutraukiama.

„Brandinimui tradiciškai alkoholis naudotas ne tik dėl kvapo ir skonio – jis tarnauja kaip konservantas, kuris drėgnoje ir saldžioje pyrago terpėja užkerta kelią daugintis bakterijoms, saugo nuo pelėsio. Alkoholį galima pakeisti stipria juoda arbata su prieskoniais, pavyzdžiui, cinamonu, gvazdikėliais, maltu imbieru – jie taip pat saugo maistą nuo bakterijų. Tačiau, jeigu Kalėdiniam keksui nenaudojate alkoholio, atsisakykite ir ilgo brandinimo, kepkite pyragą likus kokioms 5 dienoms iki švenčių. Jeigu norite drėkinti pyragą tik ką išspaustomis sultimis – laikykite jį šaldytuve, sandariame inde“, – pataria B. Baratinskaitė ir dalinasi išskirtinių šventinių kepinių receptais.

Brandintas šventinis pyragas

Reikės: 150 g miltų, saujelės džiovintų vyšnių, apelsino žievelės, žaliosios citrinos žievelės, 150 ml brendžio, 100 g rudojo cukraus, šaukštelio kepimo miltelių, pusės šaukštelio cinamono, šaukštelio vanilės ekstrakto, 70 g džiovintų datulių, 70 g džiovintų figų, 70 g džiovintų spanguolių, 100 ml apelsinų sulčių ir 2 šaukštų citrinos sulčių, 150 g sviesto, 100 g migdolų miltų, saujelės smulkintų migdolų, šaukštelio sodos, pusės šaukštelio druskos, 4 kiaušinių.

Gaminame: į nedidelį puodą suberkite džiovintus vaisius (džiovintas spanguoles, vyšnias, datules ir figas) kartu su citrinos, apelsinų sultimis ir brendžiu. Kelias minutes pakaitinkite ant vidutinės ugnies ir dėkite sviestą bei rudąjį cukrų. Viską lengvai išmaišykite, leiskite užvirti ir virkite kelias minutes. Baigę atidėkite į šalį. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių. Tuo tarpu, naudodami sietelį, į dubenį suberkite miltus, migdolų miltus, kepimo miltelius, sodą ir cinamoną. Išmaišykite sausus ingredientus ir pilkite vanilės ekstraktą, dėkite citrusinių vaisių žieveles, susmulkintus migdolus. Supilkite lengvai suplaktus kiaušinius. Maišydami palengva pilkite anksčiau paruoštą bei atvėsusį vaisių, sviesto, cukraus ir brendžio mišinį. Viską gerai išmaišykite iki vientisos masės. Pyrago tešlą sudėkite į kepimo formą ir kepkite 45 minutes. Iškepusiam pyragui leiskite atvėsti iki kambario temperatūros. Mediniu pagaliuku arba dantų krapštuku prabadykite keletą skylučių ir ant pyrago užpilkite 2 šaukštus brendžio, palikite dar porai valandų pastovėti. Tuomet pyragą įvyniokite į kepimo popierių, nepalikdami plyšių ir dėkite į sandarų indą arba dar apvyniokite folija. Šitaip pyragą galima laikyti kelis mėnesius – kertą per savaitę jį reikia išvynioti, užpilti kelis šaukštus brendžio ir vėl sandariai suvynioti. 

„Pagal tradicinį receptą, pyragas įvyniojamas į medvilninį audeklą, išmirkytą brendyje. Kas savaitę audeklas suvilgomas alkoholiu, paskui pyragas standžiai apvyniojamas folija, galite naudoti maistinę plėvelę. Paskutinę savaitę iki švenčių pyragas paliekamas ramybėje, o prieš patiekiant papuošiamas. Galite tiesiog apibarstyti cukraus pudra arba pasitelkite fantaziją“, – pataria B. Baratinskaitė.

Škotiškas „Dundee“ keksas

Reikės: 140 g kambario temperatūros sviesto, 140 g cukraus, 3 kambario temperatūros kiaušinių, 2 šaukštų apelsinų džemo, 85 g miltų, 30 g pieno miltelių, 30 g migdolų miltų, pusės arbatinio šaukštelio kepimo miltelių, 120 g razinų arba smulkintų džiovintų vaisių ir riešutų mišinio (migdolų, anakardžių, džiovintų abrikosų, razinų, džiovintų figų ir kt. mėgstamų ingredientų), 2 šaukštų viskio, saujelės kapotų migdolų.

Glajui: šaukšto lydyto sviesto, 1 stiklinės šviežiai spaustų apelsinų sulčių, 80 g cukraus pudros.

Gaminame: dubenyje sumaišykite susmulkintus vaisių ir riešutų mišinį su viskiu. Per naktį palaikykite šaldytuve. Prieš gaminant pyragą ištraukite, kad atšiltų iki kambario temperatūros ir atidėkite. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių, o kepimo formą išklokite kepimo popieriumi bei patepkite sviestu. Miltus, migdolų miltus, pieno miltelius ir kepimo miltelius persijokite į dubenį ir atidėkite. Dar viename dubenyje sviestą ir cukrų išsukite iki vientisos ir purios masės. Įmuškite kiaušinius, dėkite apelsinų džemą ir gerai išmaišykite. Į sviesto mišinį suberkite persijotą miltų mišinį ir gerai išmaišykite rankiniu maišytuvu – įsitikinkite, kad tešloje neliko gumulėlių. Į susmulkintus vaisius įberkite šaukštą miltų ir gerai išmaišykite. Vaisių masę įmaišykite į tešlą ir dėkite į paruoštą kepimo formą, išlyginkite paviršių. Formą su tešla keliskart stuktelėkite į stalo paviršių, kad pašalintumėte oro burbuliukus. Kepkite įkaitintoje orkaitėje 45 minutes. Kol keksas kepa, paruoškite glajų. Suplakite apelsinų sultis, cukraus pudrą ir lydytą sviestą dubenyje iki vientisos masės. Iškepusį ir atvėsusį pyragą apipilkite glajumi.

„Šį keksą galite kepti iškart prieš šventes. Bet galite iškepti prieš mėnesį ir brandinti kaip aprašyta ankstesniame recepte. Tokiu atveju reikės daugiau viskio – juo pyragą sudrėkinkite kartą per savaitę, o glajų pagaminkite ir užpilkite prieš patiekiant“, – sako „Maxima“ maisto ekspertė.

Itališkas kalėdinis pyragas

Reikės: 200 g sviesto, 100 g rudojo cukraus, 4 kiaušinių, 100 g savaime iškylančių (self-rising) miltų, 75 g maltų migdolų, 25 g kakavos miltelių, pusės šaukštelio kepimo miltelių, 200 g džiovintų vynuogių, 50 g tarkuotos apelsino ir žaliosios citrinis žievelės, 50 g smulkintų, blanširuotų lazdyno riešutų, 50 g blanširuotų, smulkintų migdolų, 100 g smulkinto juodojo šokolado, šaukšto cinamono, žiupsnelio maltų gvazdikėlių, žiupsnelio malto muskato, žiupsnelio jūros druskos ir juodųjų pipirų, 2 didelių apelsinų šviežiai spaustų sulčių, šaukšto vanilės ekstrakto.

Gaminame: džiovintus vaisius, riešutus, tarkuotą žievelę, cinamoną, gvazdikėlius, muskatą, jūros druską ir pipirus užpilkite vieno apelsino sultimis ir per naktį palikite šaldytuve. Įkaitinkite orkaitę iki 160 laipsnių ir paruoškite kepimo skardą – išklokite kepimo popieriumi ir ištepkite sviestu. Minkštą, kambario temperatūros sviestą ir cukrų išplakite maišytuvu iki purios masės. Lėtai maišydami, po vieną į masę įmuškite kiaušinius. Berkite miltus, maltus migdolus, kakavą ir kepimo miltelius. Sudėkite per naktį stovėjusius vaisius su riešutais ir kitus likusius ingredientus, viską išmaišykite mediniu šaukštu. Sukrėskite tešlą į paruoštą kepimo skardą, išlyginkite viršų ir kepkite maždaug valandą. Atvėsusį pyragą subadykite mediniu pagaliuku ir apipilkite 4-5 šaukštais apelsinų sulčių.

„Nors brandinto pyrago ir jam naudojamų džiovintų vaisių brandinimui dažniausiai naudojamas alkoholis, jį pakeisti gali ir šviežiai spaustų apelsinų sultys. Tuomet gaminkite pyragą prieš keletą dienų iki švenčių. Apliejus jį apelsinų sultimis, gerai įvyniokite į kepimo popierių, įdėkite į labai sandarų plastikinį indą ir laikykite vėsioje patalpoje arba šaldytuve“, – pataria B. Baratinskaitė.

Freepik.com nuotr.

Nėra komentarų

Palikite komentarą