Laiku neatpažinti valgymo sutrikimai – pavojus ne tik sveikatai, bet ir gyvybei

Su valgymo sutrikimais susiduria nemažai įvairaus amžiaus asmenų. Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytoja Toma Šimulienė įspėja – laiku nesuteikus pagalbos jie gali iššaukti rimtas sveikatos problemas ar net realią grėsmę žmogaus gyvybei.

Dažnai atsiranda dar paauglystėje

Pirmieji valgymo sutrikimų požymiai dažnai pasireiškia paauglystėje, tačiau jie turi tendenciją tęstis, galimi ligos simptomų susilpnėjimai ar paūmėjimai. Specialistų teigimu, dažniausiai pasitaikantys valgymo sutrikimai yra nervinė bulimija, nervinė anoreksija ir persivalgymas.

Anoreksija sergantys žmonės pasižymi žemu kūno masės indeksu, siekdami išvengti svorio didėjimo, jie labai riboja suvalgomo maisto kiekį, o jį numetę ir toliau bijo sustorėti. Liekno kūno idealizavimas dažnai laikomas pagrindine šio valgymo sutrikimo priežastimi.

„Lieknumas dažnai daro įtaką anoreksija sergančių žmonių savivertei, tačiau tai nėra vienintelė problema. Dėl bendro organizmo išsekimo šiems asmenims dažnai atsiranda širdies ir kraujagyslių, virškinimo, kvėpavimo, lyties sistemų sutrikimų. Laiku nesuteikus pagalbos, nervinė anoreksija gali baigtis mirtimi.“ – sako T. Šimulienė

Ligą neretai lydi ir kiti sveikatai žalingi įpročiai

Nervine bulimija sergantiems žmonėms būdingi pasikartojantys persivalgymo epizodai, o po jų bandymai dirbtinai pašalinti maistą vėmimo, vidurius laisvinančių preparatų, diuretikų ar klizmos būdu. Anot T. Šimulienės, nervinę bulimiją dažnai lydi asmenybės pakitimai, nuotaikos sutrikimai, piktnaudžiavimas alkoholiu ir psichotropinėmis medžiagomis.

„Dėl pasikartojančių persivalgymo ir vėmimo epizodų atsiranda elektrolitų disbalansas, dehidratacija. Tai veikia širdies ir kitų organų funkcijas. Stemplės plyšimas, opos stemplėje, skrandyje, dvylikapirštėje žarnoje, dantų problemos taip pat yra susiję su bulimijos pasekmėmis. Dėl dažnai vartojamų vidurius laisvinančių vaistų gali atsirasti vidurių užkietėjimas.“ – vardina gydytoja.

Persivalgymo priepuoliai

Persivalgymo sutrikimas dažnai pasireiškia žmonėms, sergantiems depresija, patiriantiems stresą ir negatyvias emocijas. Nuo jo kenčiantys žmonės dažnai suvalgo dideles maisto porcijas net ir nejausdami alkio, jie praranda kontrolės ir saiko jausmą, tačiau persivalgius iki nemalonaus pilnumo jausmo juos neretai apima kaltė ir gėda.

„Persivalgymo sutrikimas susijęs su didesne širdies ir kraujagyslių ligų, virškinimo bei miego sutrikimų ir kitų ligų rizika.“ – įspėja Šimulienė.

Būtina kreiptis į specialistus

Valgymo sutrikimus gydyti nelengva – medikė pastebi, jog sergantieji vis dar vengia ieškoti reikiamos pagalbos.

„Šių ligų gydymas yra kompleksinis ir turi būti specializuotas pagal valgymo sutrikimo tipą. Dažnai tenka gydyti ne tik psichologinį sutrikimą, bet ir jo sukeltas pasekmes – somatinius sutrikimus, kurie išsivysto dėl nepakankamai suvartojamų maistinių medžiagų. Sunkiais atvejais pacientai gali būti gydomi stacionare ar dėl kylančio pavojaus gyvybei netgi skubiai hospitalizuojami.“ – sako šeimos gydytoja T. Šimulienė.

Freepik.com nuotr.

Nėra komentarų

Palikite komentarą