Mėsos kukulių odisėja: nuo saulėtosios Italijos iki tradicinio stalo Lietuvoje

Mėsos kukuliai, patiekti su šilta bulvių koše, mėgstamu padažu ir daržovėmis – patiekalas, kuris pažįstamas ir keliantis nostalgiją beveik kiekvienam. Vištiena, jautiena, kiauliena, aviena – kiek mėsos rūšių, tiek įvairiausių variacijų, kurios bent kartą yra atsidūrę ant mūsų pietų ar šventinės vakarienės stalo. Ekspertai dalijasi patarimais, kurie užtikrins, kad mėsos kukulius kiekvieną kartą pavyktų pagamint itin gardžiai.

Mėsos kukuliai – visame pasaulyje

Pasak „Maximos“ Maisto gamybos ekspertės Brigitos Baratinskaitės, daugelis mėsos kukulius sieja su  Švedija, visgi kulinarai šį patiekalą kildina iš Artimųjų Rytų. Čia jis dar vadinamas kofta – maltos mėsos (dažniausiai avienos) ir prieskonių kukuliais, tradiciškai patiekiamais su ryžiais ir pitos duonele.

Ekspertė teigia, kad šis patiekalas yra toks populiarus, jog sunku nusakyti, kurios šalies virtuvės tradicijoms jį reikėtų priskirti: „Švedija, Graikija, Italija, Jungtinės Amerikos Valstijos ir net Lietuva gali pasigirti skirtingais mėsos kukulių receptais ir jų gaminimo būdais. Tai komfortiškas, paprastai pagaminamas ir lengvai užšaldomas patiekalas. Kukulius galima kepti, virti, gruzdinti ar troškinti – papildant įvairiais mėgstamais ir šaldytuve atrandamais ingredientais“.

Švedijoje mėsos kukulių pagrindas – jautienos ir kiaulienos faršas, jie patiekiami su bulvių koše ir bruknių uogiene, saulėtoje Italijoje jie ragaujami su naminiu pomidorų padažu ir makaronais, pavyzdžiui, spagečiais (kukuliai čia dar vadinami „polpette“). Graikijoje jie gaminami iš avienos ir patiekiami su tzatziki padažu ir pitos duonele, Vokietijoje serviruojami su kaparėlių padažu, o Kinijoje kukuliai dažnai plaukioja aromatinguose sultiniuose ir sriuboje.

Paprastos taisyklės užtikrins rezultatą

B. Baratinskaitė teigia, kad norint sulaukti skanaus rezultato, vertėtų įsidėmėti kelias esmines mėsos kukulių gamybos taisykles: „Visų pirma, svarbu tinkamai išsirinkti mėsą. Nors kukuliai gali būti gaminami iš bet kokios mėsos, pasirinkus riebesnę mėsą, kaip pavyzdžiui, jautieną, ėrieną ir kiaulieną, gausite kur kas minkštesnius kukulius. Gaminant iš bet kokios paukštienos svarbu neperkepti, kadangi mėsa gali išsausėti ir tapti kieta. Taip pat smulkintą mėsą prieš gamybą patariama laikyti kuo šalčiau, bus paprasčiau formuoti rutuliukus ir kepant jie neiširs“.

Ekspertė pabrėžia, kad į mėsos kukulių sudėtį pravartu įdėti drėgmės suteikiančių ingredientų, kaip pavyzdžiui, džiūvėsiai su pienu arba piene išmirkyta balta duona. Mėsoje esantys baltymai kaitinant susitraukia, tad šie ingredientai padeda išvengti sausumo pojūčio.

„Pagardinę mėsos kukulius mėgstamais prieskoniais, paragaukite mišinio ir įsitikinkite, kad netrūksta druskos, pipirų ar kitų prieskonių. Mėsos kukulius rankomis formuokite švelniai, stipriai nespauskite, kadangi per smarkiai suslėgti jie gali būti sunkiai sukramtomi, tarsi guminiai“, – pataria maisto ekspertė.

Norintiems jau šį vakarą ant stalo turėti garuojančią vakarienę B. Baratinskaitė siūlo tris skirtingus mėsos kukulių patiekalus, kuriuos lengvai paruoš tiek mėgėjas, tiek virtuvėje besisukiojantis asas.

Sūriu įdaryti mėsos kukuliai

Reikės: 4 plėšomo sūrio lazdelių, 225 g maltos jautienos, 225 g maltos kiaulienos, 100 g džiūvėsėlių, 1 kiaušinio, 2 arbatinių šaukštelių smulkintų petražolių, pusės česnako, 25 g parmezano sūrio, žiupsnelio druskos, pipirų, 1 valgomojo šaukšto alyvuogių aliejaus, 400 g konservuotų pomidorų arba natūralaus pomidorų padažo.

Gaminame: sūrio lazdeles pjaustykite 2,5 cm dydžio kubeliais ir atidėkite į šalį. Vidutiniamedubenyje maišykite jautieną, kiaulieną, džiūvėsėlius, kiaušinį, petražoles, smulkintą česnaką bei parmezano sūrį. Pagal skonį pagardinkite druska, pipirais ir išmaišykite. Formuokite mažus rutuliukus ir į vidų įspauskite po sūrio gabalėlį, sandariai užspausdami mėsą. Didelėje keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų ant vidutinės ugnies. Dėkite mėsos kukulius ir kepkite, kad apskrustų iš visų pusių. Kai mėsos kukuliai gražiai apskrus, išimkite juos iš keptuvės. Į švariai nuvalytą keptuvę supilkite konservuotus pomidorus arba padažą ir į jį dėkite mėsos kukulius. Šaukštu užpilkite padažo ir ant kukulių viršaus. Uždenkite keptuvę dangčiu ir troškinkite dar apie 12 minučių.

„Kukulius patiekite šiltus – juos galima pabarstyti mėgstamomis žolelėmis ir parmezano sūriu. Prie šio patiekalo puikiai tiks ir mėgstamos rūšies skrudinta duonelė“, – sako B. Baratinskaitė.

Švediški mėsos kukuliai

Reikės: kukuliams – 500 g maltos jautienos, 500 g maltos kiaulienos, 1 nedidelio svogūno, 2 baltos duonos riekelių, pamirkytų piene, 2 šaukštų miltų, 1 kiaušinio, 1/4 puodelio pieno, druskos, pipirų, 2 šaukštų sviesto,

bulvių košei – 4 didelių bulvių, 1/2 puodelio pieno, 4 šaukštų sviesto, druskos pagal skonį.Gaminame: įkaitinkite orkaitę iki 190 laipsnių. Maišykite maltą jautieną, kiaulieną, svogūną, mirkytą duoną, miltus, kiaušinį, 1/4 puodelio pieno, druską ir pipirus. Iš mišinio suformuokite mažus kamuoliukus. Didelėje keptuvėje ant vidutinės ugnies ištirpinkite 2 šaukštus sviesto. Sudėkite mėsos kukulius ir kepkite, kol paruduos iš visų pusių, apie 5 minutes. Tuomet dėkite kukulius į kepimo indą ir pašaukite į orkaitę. Kepkite 20-25 minutes. Kol kepa, ruoškite bulvių košę: kubeliais pjaustykite bulves ir virkite pasūdytame vandenyje, kol suminkštės (apie 20 min.). Nusausintas bulves sudėkite į puodą, trinkite bulves su pienu ir sviestu, kol masė taps vientisa ir kreminė. Pagal skonį pagardinkite druska. Iškepusius kukulius patiekite su kremine bulvių koše, o patiekalui įdomesnio, šiek tiek rūgštaus skonio suteiks bruknių arba spanguolių uogienė.

Gruzdinti vištienos kukuliai

Reikės: 500g maltos vištienos,pusės puodelio džiūvėsėlių, 4 šaukštų pieno, pipirų, maltos paprikos, žiupsnelio petražolių, 1 šaukštelio aitriųjų pipirų dribsnių, 2 skiltelių smulkinto česnako, 1 kiaušinio, 1 valgomojo šaukšto alyvuogių aliejaus.

Gaminame: į dubenį suberkite džiūvėsėlius ir pilkite pieną, palikite pastovėti kelias minutes. Suberkite pipirus, maltą papriką, druską, petražoles, raudonėlį, česnaką, aitriųjų pipirų dribsnius, kiaušinį ir alyvuogių aliejų. Viską gerai išmaišykite.  Dėkite mėsą ir viską sumaišykite, formuokite mažus rutuliukus. Įkaitinkite oro gruzdintuvę iki 190 laipsnių ir nustatykite laikmatį 12 minučių. Įpusėjus kepimui, mėsos kukulius apverskite ir kepkite, kol paruduos. Patiekite su mėgstamais makaronais – spagečiais, kaspinėliais, sraigteliais ir norimu padažu. Skanaus!

„Jeigu neturite oro gruzdintuvės, kukulius gruzdinkite puode su įkaitintu aliejumi. Įkaitinkite vidutinio dydžio puodą su saulėgrąžų aliejumi ir atsargiai sudėkite mėsos rutuliukus. Aliejaus pilkite tiek, kad apsemtų kukulius ir trumpai gruzdinkite, kol šie paruduos iki auksinės spalvos. Ištrauktus iš puodo kukulius nestipriai suspauskite popieriniame rankšluostyje, kad sugertumėte riebalų perteklių. Svarbu kukulius gruzdinti trumpai, kad mėsa netaptų kaip guminė arba per kieta“, – sako „Maxima“ ekspertė.

Freepik.com nuotr,

Nėra komentarų

Palikite komentarą