Šviežias smidrų derlius šiemet graibstomas – ekspertė pataria, kaip laikyti ir dalinasi gardžiais receptais

Pranešimas spaudai.

Smidrai – viena pirmųjų daržovių, subręstančių mūsų šalies laukuose ir porą mėnesių džiuginančių šviežių  daržo gėrybių pasiilgusius gurmanus. Prekybininkai pastebi, kad smidrų populiarumas šiųmečio sezono pradžioje gerokai šoktelėjo palyginti su pora ankstesnių metų. Šių delikatesinių daržovių sezonas tęsis maždaug iki Joninių, tad ekspertė dalinasi patarimais, ką gardaus ir netikėto pasigaminti iš smidrų bei kaip teisingai laikyti šias daržoves, kad vertingas derlius nepražūtų šaldytuve.

„Smidrų mūsų parduotuvėse turime visus metus, tačiau šviežias vietinių ūkininkų derlius yra ypač laukiamas pirkėjų. Šį pavasarį smidrų jau nuperkama 6 kartus daugiau nei pernai – panašu, kad lietuviai vis labiau juos pamėgsta ir skuba išnaudoti neilgą šių delikatesinių daržovių sezoną“, – kalba Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė.

Smidrų derliaus sezonas trunka vos 6 savaites – nupjauti smidrų ūgliai vis atauga, kol birželio pabaigoje praranda didžiąją dalį vertingųjų maistinių savybių ir tuomet augalas paliekamas bujoti bei ruoštis žiemojimui.

Smidrai dažnai vadinami ir šparagais. Tai daugiametis augalas, kuris anksčiau buvo populiarus kaip dekoratyvinė gėlių darželio puošmena. Maistui yra naudojami pavasarį išdygę ūgliai, pasižymintys su niekuo nesupainiojamu skoniu bei gausūs vitaminų K, A, C, folio rūgšties, kalio, fosforo.

„Pati maistingiausia smidro dalis – gležnos jų viršūnėlės. Renkantis šią daržovę, negalioja įsitikinimas, jog kuo didesni ir stambesni ūgliai, tuo geresnis laimikis. Priešingai – smidrai turi būti neperaugę. Kuo trumpesnė kieta sumedėjusi dalis ūglio apačioje, tuo smidrai šviežesni, maistingesni ir skanesni, todėl renkantis šią daržovę, rekomenduojama kliautis ne tik akimis, bet ir pačiupinėti daržovę. Svarbu atkreipti dėmesį ir ūglio viršūnėlę – pumpuras neturi būti išsiskleidęs“, – pasakoja Brigita Baratinskaitė, „Maximos“ maisto gamybos ekspertė.

Jei nevalgote iškart – pamerkite į vandenį ir laikykite šaldytuve

Į parduotuvių lentynas atvykstantys smidrai nuskinami iš vakaro, tad jų galima nusipirkti išties šviežių. Įsigijus šių delikatesinių daržovių, rekomenduojama jas gaminti ir valgyti tą pačią dieną, nes ilgiau stovėdami smidrai apvysta, vis didesnė ūglio dalis sumedėja ir tampa netinkama valgyti. Tačiau, anot B. Baratinskaitės, kelios gudrybės padės smidrus išlaikyti ilgiau ir patiekaluose naudoti keletą dienų. 

„Jeigu norite išsaugoti smidrus kitai dienai ar kelioms, juos būtina laikyti šaldytuve, šviežio maisto skyrelyje. Kad ūglių galai nekietėtų, juos geriausia pamerkti stačius į vandenį – daug vandens nepilkite, užteks tiek, kad semtų galus, apie 2-3 cm. Viršūnėles uždenkite maišeliu ar maistine plėvele. Smidrus galima laikyti ir uždarame indelyje – tuomet ūglių galus reikėtų apvynioti drėgnu audėklu ar sudrėkintu popieriniu rankšluosčiu“, – pataria B. Baratinskaitė.  

Skanūs savaime, bet tinka ir eksperimentams

Pasak „Maximos“ maisto gamybos ekspertės, gaminti smidrus paprasta, o pagrindinė taisyklė – nepervirti ir neperkepti šios gležnos daržovės. Prieš gaminant smidrus, reikia nupjauti sukietėjusius ūglių galus, daržovę nuplauti ir nusausinti, jeigu smidrai bus kepami keptuvėje.  

„Smidrų skonis toks savitas, kad ypač pirmąjį šviežią derlių norisi ruošti kuo paprasčiau, kad šiuo skoniu pasimėgautumėm – pakanka pakepti juos ant sviesto arba geros kokybės alyvuogių aliejaus, pagardinti druska bei pipirais ir valgyti vienus arba kaip gurmanišką garnyrą prie bet kokio mėsos, žuvies patiekalo ar net kiaušinienės. Tačiau smidrai suteiks daug džiaugsmo ir mėgstantiems eksperimentuoti virtuvėje, nes tai labai universali daržovė, deranti prie daugelio skonių“, – sako B. Baratinskaitė ir dalinasi gardžiais,  nesudėtingais smidrų receptais. 

Kreminė smidrų sriuba su imbieru

Reikės: trečdalio stiklinės aukščiausios kokybės šalto spaudimo alyvuogių aliejaus, poros susmulkintų šalotinių svogūnėlių (arba pusės nedidelio raudonojo svogūno), pusantros stiklinės nuluptų susmulkintų bulvių, apie 600 g (maždaug pusantros stiklinės) susmulkintų smidrų, šaukštas sumalto šviežio imbiero, saujos susmulkintų kalendrų (arba petražolių), poros stiklinių jaunų špinatų lapų, skiltelė citrinos, druskos ir pipirų pagal skonį. 

Gaminame: puode storu dugnu įkaitinkite porą šaukštų aliejaus ir ant vidutinės kaitros pakepinkite svogūną bei imbierą (apie 4-5 min.). Suberkite smulkiai supjaustytas bulves ir truputį jas apkepinę pilkite 4 stiklines vandens, berkite druskos bei pipirų ir virkite apie 5 min., kol bulvės suminkštės. Sudėkite smidrus ir viską pavirkite dar maždaug 6-8 minutes. 

Vieną stiklinę skysčio, kuriame virė daržovės, atsidėkite. Likusį skystį su daržovėmis pilkite į elektrinį plaktuvą, dėkite špinatus bei kalendras (arba petražoles) ir gerai viską išplakite iki vientisos masės. Jeigu masė per tiršta, įpilkite atidėto daržovių sultinio. Visą masę vėl perpilkite į puodą, supilkite likusį aliejų ir maišydami pakaitinkite, pagal skonį įdėkite druskos ir pipirų. Patiekite šią sriubą karštą arba šaltą su šviežia šviesia duona. 

Citrininis rizotas su smidrais

Reikės: 6 stiklinių daržovių sultinio, ketvirčio stiklinės alyvuogių aliejaus, smulkiai sukapoto nedidelio svogūno, stiklinės „Arborio“ rūšies ryžių, pusės stiklinės sauso balto vyno (galima rinktis be alkoholio), 400-500 g. smidrų, supjaustytų maždaug 4 cm gabaliukais, puodelio šaldytų žirnelių (atšildytų iki kambario temperatūros), šaukšto šviežiai spaustų citrinos sulčių, šaukštelio nutarkuotos citrinos žievelės, stiklinės smulkintų petražolių, pusės stiklinės sutarkuoto parmezano sūrio, druskos, pipirų. 

Gaminame: puode ar prikaistuvyje užvirkite sultinį ir palikite kaisti ant vidutinės katros. Kitame prikaistuvyje ar gilioje keptuvėje ant poros šaukštų įkaitinto aliejaus pakepinkite susmulkintą svogūną, kol suminkštės (apie 6 min.), tuomet berkite ryžius (prieš tai jų neplaukite) ir kepinkite, kol jų krašteliai taps skaidrūs (apie 3 min.). Tuomet pilkite vyną ir maišydami troškinkite, kol skystis beveik išgaruos. Tuomet į ryžius pilkite pusę puodelio (arba samtį) sultinio ir maišydami kepkite, kol skystis susigers į ryžius – pilkite dar samtį sultinio ir taip tęskite apie 20 minučių, kol skystis taps kreminis, o ryžiai jau skanūs valgyti, bet nepervirę (al dente). Jums prireiks nebūtinai viso sultinio – orientuokitės pagal laiką ir ragaukite ryžius. Prieš pilant paskutinį samtį sultinio, dėkite į ryžius žirnelius ir smidrus, patroškinkite viską 1-2 minutes ir nukelkite nuo ugnies. Tuoj pat įmaišykite citrinos žievelę, sultis, žalumynus bei parmezaną, taip pat druską ir pipirus. Patiekite iškart su dar apibarstę sūriu bei citrinos žievelėmis.

Nėra komentarų

Palikite komentarą