Svetur gyvenantys lietuviai aktyviai investuoja į NT gimtinėje, tačiau dažnas iki šiol susiduria su įvairiais su tuo susijusiais mitais bei baimėmis. Plėtotojai tikina, kad daugelis baimių – nepagrįstos, o per pastaruosius porą metų rinkoje susiklosčiusios sąlygos ir atsiradę nauji sprendimai leidžia lengvai įsigyti būstą per atstumą.
Kai kurie emigracijoje gyvenantys lietuviai būstus įsigyja investicijai su ketinimu kada nors grįžti į Lietuvą arba skirti jį vaikams, kiti perka ruošdamiesi visam laikui grįžti gyventi į Lietuvą. Tačiau, pasak NT plėtotojos „Omberg“ Pardavimų ir klientų patirčių vadovės Editos Gudauskienės, dalis šių emigrantų iki šiol NT pirkimo procesą mato kaip kur kas sudėtingesnį, nei jis yra iš tikrųjų.
„Padėti įsigyti naujus namus grįžti į Lietuvą norintiems žmonėms tenka kone kasdien. Pastebime pasikartojančias baimes ir įsisenėjusius mitus, kurie šiandien nebeturi jokio pagrindo“, – pasakoja E. Gudauskienė.
Mitas – išsirinkti būstą nuotoliu yra neįmanoma
Pastaruoju metu NT rinkoje tapo įprasta rinktis būstą iš brėžinių dar tik statomame ar planuojamame statyti projekte. Tad tiek užsienyje esantys, tiek vietiniai pirkėjai būstą renkasi iš dvimačių ir trimačių vizualizacijų, detalių pastato aukštų ir viso projekto planų, brėžinių. Situaciją iš esmės pakeitė ir pandemijos paspartintas vaizdo konferencijų populiarėjimas.
„Nuotolinių konferencijų metu atsakoma į visus klausimus, pateikiama reikiama medžiaga ir pirkėjai supažindinami su projektu taip pat kokybiškai kaip ir gyvų konsultacijų metu.
Baimę rinktis būstą iš brėžinių plėtotojai taip pat stengiasi išsklaidyti preliminariose sutartyse detaliai įvardydami, kokių parametrų turtas įsigyjamas – kokio ploto, krypties, kokie statybos darbai atliekami, ką plėtotojas įrengs projekte ir kt. Galiausiai, reikėtų prisiminti, kad pagrindinė pirkimo-pardavimo sutartis pasirašoma tik pasiekus 85 proc. projekto statybų baigtumą, kada pirkėjai įsitikina, kad būstas atitinka plėtotojo pažadus“, – darbo kasdienybe dalijasi E. Gudauskienė.
Mitas – apsispręsti ir įsigyti būstą būtina kuo greičiau
Neretai manoma, kad radus gerą būsto variantą reikėtų jį pirkti kuo skubiau, kol to nepadarė kažkas kitas. Dėl to ypač nerimauja užsienyje gyvenantys žmonės, kuriems staigiai priimtas sprendimas gali reikšti suskubintus grįžimo į Lietuvą planus. Vis dėlto, E. Gudauskienė primena, kad nereikia skubėti. Užsirezervavus norimą butą laiko ramiai susidaryti aiškius planus tikrai pakaks.
„Radus patinkantį būstą, jį galima nemokamai rezervuoti kelioms dienoms, o tada už tam tikrą nedidelį mokestį dažniausiai galima sudaryti rezervavimo arba preliminarią sutartį. Nuo tada iki oficialaus įsigijimo, kai plėtojamas projektas pasiekia 85 proc. baigtumą, gali praeiti ir vieni metai. Tai – pakankamas laikas ramiai susiplanuoti tolimesnius žingsnius“, – sako „Omberg“ atstovė.
Taip pat, kaip primena NT ekspertė, per minimą laikotarpį net ir užsienyje gyvenantys pirkėjai gali atostogų metu grįžti į Lietuvą, gyvai apžiūrėti statomą objektą, dar geriau susipažinti su rajonu.
Mitas – sudėtingas finansavimo procesas
Bene didžiausią baimę daliai pirkėjų kelia įsigyjamo būsto finansavimo klausimai – gyvenantys užsienyje nėra įsitikinę, ar jiems pavyks gauti reikiamą finansavimą. Vis dėlto, NT ekspertė patikina, kad tai visiškai įmanoma.
„Bankų ir alternatyvių kredito įstaigų, kurios palankiai žiūri į užsienyje gyvenančius asmenis ir yra suinteresuotos jiems padėti, kasmet vis daugiau.
Savo ruožtu, vis daugiau plėtotojų sudaro pirkėjams galimybę pradinio įnašo mokėjimą išskaidyti iki projektas pasiekia 85 proc. baigtumą, tad apsisprendus pirkti neprivalu turėti sukaupus didelę sumą“, – pasakoja „Omberg“ atstovė.
Mitas – pasirašyti sutartį būtina gyvai
Užsienyje gyvenantys ir Lietuvoje būstą perkantys asmenys nerimauja ir dėl to, kiek kartų jiems teks grįžti pasirašyti įvairių dokumentų ar sudaryti sutarčių. Vis dėlto, jau nuo 2021 m. liepos mėn. prieinama galimybė pagrindines pirkimo pardavimo, dar vadinamas „notarines“ sutartis sudaryti nuotoliniu būdu.
„Tai, kad įmanoma pasirašyti pirkimo-pardavimo sutartis nuotoliniu būdu, gali leisti pirkėjams sutaupyti laiko ir lėšų. Tai patogu ir pirkėjams iš užsienio, kuriems jau prieinama naują būstą įsigyti vien kompiuterio pagalba“, – sako pardavimų ir klientų patirčių vadovė.
Pasak E. Gudauskienės, šie ir kiti nauji būsto įsigijimo sprendimai bei palankus gyvenamojo NT kainos ir kokybės santykis Lietuvoje, palyginus su situacija Europos didmiesčiuose, ir toliau skatins užsienyje gyvenančius tautiečius būstą gyvenimui ar investicijai pirkti Tėvynėje.
Greta Jankaitytė, Stocksnap.io nuotr.
Nėra komentarų