Ant galvos vidutiniškai auga apie 100 000 – 150 000 plaukų. Plaukai nuolat keičiasi, todėl visiškai normalu, kad per dieną apie keliasdešimt jų iškrenta. Tačiau kartais nutinka ir taip, kad nemokėdami jų gerai prižiūrėti bei nesirūpindami savo sveikata, net nepastebime kaip suprastėja mūsų plaukų struktūra – plaukai ima slinkti, atsiranda nepageidaujamas jų išretėjimas.
Laimei, trichologijos mokslas, tiriantis plauko ir galvos struktūrą, šiandien leidžia sužinoti esamas plaukų slinkimo priežastis ir pateikia būdus kaip problemas spręsti.
Patyrusi gydytoja dermatovenerologė Renata Kliunkienė pasakos, kad plaukų ilgis – kiekvieno žmogaus individualus dalykas, kuris priklauso nuo asmeninės anageno fazes.
Anageno fazė – tai aktyvaus plaukų augimo etapas, kuris tęsiasi apie 2-5 metus. Apie 90 procentų plaukų, esančių žmogaus galvos plaukuotoje dalyje, būna šioje fazėje.
„Plaukas turi tris augimo fazes. Kai plaukas auga, jis yra įsivirtinimo būsenoje ir tik ilgainiui keliauja link iškritimo fazės. Šis ciklas nuolat keičiasi ratu. Dažnai pacientai klausia, kodėl jų plaukai visą gyvenimą yra tokie trumpi ir, pavyzdžiui, ilgesni nei iki pečių negali užaugti. Tuomet atsakau, kad plaukų ilgis ir priklauso nuo plauko anageno fazės. Kiek jis toje fazėje užsilaiko. Jeigu mes matome moteris, kurių plaukai gali užaugti iki pusantro metro ilgio, tai reiškia, kad ta anageno fazė jų organizme yra labai ilga. O tai, žinoma, įtakoja genetika“, – kalbės gydytoja. R. Kliunkienė.
Pasitelkus šiuolaikines procedūras, anageno fazę galima prailginti, o tai gali duoti puikius rezultatus – plaukas gali užaugti daug ilgesnis nei įprastai.
„Stebuklų mes nepadarysime, jeigu anageno fazė žmogaus organizme yra trumpa. Tačiau atliekant tam tikras procedūras, kartu naudojant ir tam tikrus maisto papildus, mes galime pasiekti gerų rezultatų. Po procedūrų plaukas užauga ilgesnis, jo anageno fazė tampa ilgesnė. Jeigu, pavyzdžiui, į mus kreipėsi moteris, kurios plaukai buvo silpni ir lūžinėjo, atliktos procedūros atstato patį plauką, jo šaknį. Tuomet ir plaukų apimtis atrodo visai kitaip“, – apie plaukų procedūros naudas pasakos gydytoja.
„Fi Inovatyvi dermatologija“ gydytoja dermatovenerologė R. Kliunkienė atskleis priežastis, kodėl tiek vyrai, tiek moterys susiduria su plaukų augimo problemomis.
„Pagrindinis dalykas, dėl ko kreipiasi 20-50 metų vyrai, yra androgeninė alopecija. Tai yra androgenų hormonų sąlygotas plaukų slinkimas, kuris pasireiškia plaukų išretėjimu kaktos skalpo zonoje arba tiesiog visišku galvos paviršiaus nuplikimu. Moterims pasitaiko difuzinė alopecija. Tai reiškia, kad žiūrėdamos į veidrodį moterys mato, jog plaukai retėja. Plaukų kaip ir yra, bet pradeda aiškiai matytis skalpo oda“, – apie plaukų retėjimą pasakos gydytoja R. Kliunkienė.
Norint sužinoti, kokios yra plaukų slinkimo ar lūžinėjimo priežastys, reikia atlikti indvidualius, išsamius trichologijos tyrimus. Būtent trichologija tiria ne tik plaukų išorės ir vidaus sandarą, galvos odos struktūrą, bet ir gali atsakyti į klausimus, kodėl slenka ir retėja plaukai. Kaip specialistė pasakos, atlikus tokį tyrimą labai svarbu imtis ir vidinių organizmo tyrimų, kurie padės išsiaiškinti vitaminų kiekį organizme.
„Tyrimai yra nesudėtingi. Pagrindinis tyrimas trichologijoje – plauko sandaros, plaukų ilgio, odos skalpo patologijų ištyrimas. Šis tyrimas yra neinvazinis, todėl yra neskausmingas. Procedūros metu dermatoskopu apžiūrima odos būklė, įsivertinama ar nėra gretutinių ligų, kurios galėtų įtakoti ir sąlygoti pačios odos pokyčius ir tuomet daromi invaziniai tyrimai: imamas kraujas, iš kraujo tiriama skydliaukės funkcija, atliekami įvairūs mikroelementų tyrimai. Būtinai tiriame D vitamino kiekį kraujyje, nes jis atlieka vieną svarbiausių vaidmenų plaukų slinkime. Atlikus tyrimus ir gavus rezultatus, paskiriame reikalingą gydymą“, – apie plaukų ir galvos odos būklės tyrimus pasakos „Fi Inovatyvi dermatologija“ specialistė.
Atlikus tokius tyrimus, anot specialistės, labai svarbu pirmiausia išspręsti pagrindinę plaukų slinkimo priežastį, slypinčią organizme, o tik paskui keliauti prie dermatologinio gydymo.
„Pirmiausia, reikėtų pašalinti pagrindinę priežastį. Jeigu mes turime kažkokią ligą, kurią galime kontroliuoti, pavyzdžiui, skydliaukės patologiją, be abejonės, reikia bendradarbiauti su endokrinologais. Jie parekomenduos reikalingą gydymą. Jeigu yra ginekologinės problemos, pavyzdžiui – hormonų disbalansas, pirmiausia reikia išspręsti šią problemą ir tik tuomet mes galime žingsnis po žingsnio eiti link dermatologinio gydymo“, – apie gydymo eigą pasakos gydytoja R. Kliunkienė.
Dermatovenerologė pasakos, kad išsprendus organizmo vidines problemas, galima atlikinėti įvairiausias plaukams naudingas procedūras, kurios ir yra pagrindinis plaukų atstatymo variklis. Visai neseniai duris atvėrusiame „Fi Clinica“ naujajame dermatologijos padalinyje yra teikiamos įvairios odos gydymo ir puoselėjimo paslaugos: nuo mezoterapijos iki injekcijų efektyviais užpildais. Visai netrukus specialistai teiks ir plaukų transplantacijos paslaugas.
„Įvairios, individualiai pritaikytos procedūros turi veiksmingą poveikį. Pavyzdžiui, plazmos ar PRP procedūros yra skirtos plauko anageno fazei prailginti. Mezoterapijos procedūros padeda aktyvinti kraujotaką. Kai vietinis ir mažai invazinis gydymas nebūna veiksmingas, rekomenduojame atlikti plaukų transplantaciją, jeigu, žinoma, leidžia ir donorinė zona, ir paciento būklė, norai, galimybės“, – pasakos gydytoja.
Tiesa, žmonės neretai bijo konsultuotis dėl plaukų persodinimo operacijos galimybių, nes galvoja, kad ši procedūra yra be galo skausminga. Gydytoja R. Kliunkienė pabrėš, kad šios dienos technologijos leidžia ne tik nepastebimai persodinti plaukus, bet ir pačią procedūrą atlikti komfortiškai.
„Plaukeliai visais atvejais Lietuvoje yra imami iš pakaušio srities. Iš kitų kūno dalių neimame dėl estetinio vaizdo, nors sulaukiama daug tokių prašymų ir pageidavimų. Ši procedūra šiai dienai yra paprastesnė, negu apsilankymas gydymui pas odontologą. Procedūra trunka kelias valandas ir yra beskausmė“, – pasakos dermatovenerologė.
Gydytoja atskleis, kad plaukų persodinimo procedūra primena matematinę lygtį, kurioje viskas yra labai tiksliai sudėliota. Todėl vieta, iš kurios imami plaukai, nėra sugadinama, o procedūros metu naudojami nuskausminamieji leidžia pacientui atsipalaiduoti.
„Pradžioje mes nutrumpiname donorinę zoną. Iš jos išrankiojame plaukučius pagal tai, kaip matematiškai jie yra išsidėlioję. Taip elgiamės, kad nesugadintumėme donorinės zonos. Tuomet ta galvos vieta, į kurią persodinsime plaukus, yra nuskausminama naudojant vietinę nejautrą“, – sekmadienį laidoje atskleis gydytoja.
Nėra komentarų