Simboliai prietaisų skydelyje – ką kuris reiškia?

Vytenis Malevskis

Yra nemažai temų, kuriomis rašau įkvėptas asmeninės patirties. Taip jau nutiko, kad ir šįkart yra būtent taip. Tai kas gi man nutiko, kad nusprendžiau rašyti apie simbolius automobilio prietaisų skydelyje? Šiaip tai nieko ypatingo, tiesiog ryte užvedęs automobilį skydelyje pamačiau degančią geltoną „check engine“ lemputę. Tai lemputė – galvos skausmas, nes ji gali reikšti daugybę skirtingų dalykų ir be kompiuterinės diagnostikos tikslios jos atsiradimo priežasties nesužinosit.

Mano atveju, diagnostika parodė vieną neveikiančią pakaitinimo žvakę. Tad ši diagnozė mane tikrai nudžiugino, nes gedimų, kuriuos gali rodyti šis perspėjamasis signalas, gali būti ir daug rimtesnių. Bet tai tik vienas iš daugybės simbolių prietaisų skydelyje. O jūs, ar žinote visų simbolių savo automobilio skydelyje reikšmes?

Apžvelkime pagrindinių simbolių reikšmes, kad išvydę kurį nors iš jų nepasimestumėte ir bent maždaug nutuoktumėte, kur slypi problema (jei tokia išvis yra). Bet visų pirma verta paminėti, kad įspėjamąsias lemputes galime suskirstyti į geltonas ir raudonas. Užsidegusi geltona lemputė perspėja, kad kažkas negerai, bet kelionę galite tęsti, kol atsiras pirma galimybė išspręsti susidariusią situaciją. Tuo tarpu raudona lemputė reiškia, kad turite sustoti iškart, kai tik atsiras galimybė tai padaryti saugiai, ir kelionės su tokiu automobiliu tęsti nederėtų.

„Check engine“

Pradėkime nuo jau minėtos „Check engine“ lemputės. Tiesą sakant, nežinau, kaip taisyklingai šį įspėjamąjį signalą pavadinti lietuviškai. Patikrinkite variklį? Galbūt. Šiaip liaudyje ši lemputė dažnai vadinama tiesiog „čeku“. Ir, kaip jau minėjau, ši lemputė gali signalizuoti apie labai įvairius gedimus. Dažniausiai tai būna susiję su išmetamo sistema (lambda zondai, EGR vožtuvai, DPF kietųjų dalelių filtrai), kuro tiekimo sistema (kuro siurblys, purkštukai, kuro filtras), benzino uždegimo sistema (žvakės, aukštos įtampos laidai, paskirstytojai), bet gali būti ir visai kiti dalykai, kaip parodė mano pavyzdys, kai tiesiog „numirė“ 4-ojo cilindro pakaitinimo žvakė dyzeliniame variklyje. Taigi, jeigu matote šią lemputę, pirmas žingsnis turėtų būti susirasti servisą, kuris padarytų kompiuterinę diagnostiką ir nustatytų jos atsiradimo priežastį.

Pakaitinimo žvakių spiralė

Geltona spiralė sutinkama dyzeliniuose automobiliuose ir įprastu atveju simbolizuoja pakaitinimo žvakių darbą, t.y. prieš užvesdami automobilį įjungiate degimą ir laukiate, kol pradings šis geltonas simbolis. Jo pradingimas reiškia, kad pakaitinimo žvakės įkaito ir galima užvesti variklį. Bet ką reiškia, jeigu ši lemputė nuolat šviečia arba ima mirksėti ir esant užvestam automobiliui? Dažniausiai, bet nebūtinai, nuolat šviečianti geltona spiralė signalizuoja apie blogas pakaitinimo žvakes. O mirksinti spiralė, vėlgi dažniausiai, bet nebūtinai, praneša apie sugedusį EGR vožtuvą arba besikemšantį DPF filtrą. Galimas dalykas, kad mirksint šiam simboliui automobilis bus perjungtas į avarinį režimą ir tuo metu neturėsite visos variklio galios, bet važiuoti galėsite. Šiuo atveju taip pat reikia kreiptis į specialistus, galinčius atlikti kompiuterinę diagnostiką ir nustatyti konkretų gedimą.

Geltonas alyvos piltuvėlis

Šis geltonas piltuvėlis simbolizuoja alyvą jūsų automobilio variklyje. Jis gali būti raudonas arba geltonas. Bet dabar apie geltoną. Taigi geltonas piltuvėlis rodo, kad variklyje yra per mažai alyvos. Galbūt turite alyvos bagažinėje? Tuomet stokite, pasitikrinkite alyvos lygį variklyje, papildykite iki reikiamos normos. Jeigu su savimi alyvos neturite, susiraskite artimiausią degalinę ar parduotuvę, kur galėtumėte nusipirkti alyvos papildymui. Be abejo, papildyti reikia tokių pačių specifikacijų alyva, kokia yra supilta variklyje. Alyvos lygį tikrinkite ne iškart užgesinę automobilį, bet bent 5 minutes leiskite jam pastovėti su išjungtu varikliu ir tik tada tikrinkite.

ABS – stabdžių antiblokavimo sistema

Geltona ABS lemputė, kaip jau turbūt supratote, reiškia vienokią ar kitokią problemą ABS sistemoje. Tai gali būti davikliai esantys prie ratų. Tai gali būti ABS bloko problema. Galbūt tiesiog nutrūkęs laidas. O gal kažkas remontavo jūsų automobilio stabdžius ar pakabą ir atgal neprijungė kažkurių elektros jungčių, kurios buvo atjungtos remonto metu. Jeigu apžiūrėjus visus laidus jie atrodo tvarkingi ir prijungti ten, kur ir turėtų būti, tuomet jums vėl reikia pasitelkti kompiuterinės diagnostikos pagalbos ranką.

DPF problemos

Šis simbolis su daug mažų apskritimų viduje rodo, kad užsikimšo jūsų automobilio kietųjų dalelių filtras (DPF). Gerasis scenarijus toks – išvažiuojate į greitkelį/autostradą ir pravažiuojate keliolika ar keliasdešimt kilometrų laikydami aukštus variklio sūkius. Jeigu jums pasiseks, filtras prasivalys ir lemputė skydelyje dings. Jeigu visgi tokiu būdu nepavyko likviduoti lemputės, kreipkitės į specialistus. Gal užteks priverstinės regeneracijos. Jeigu ne, sekantis žingsnis – filtro plovimas. Jeigu ir tai nepadės, laukia DPF filtro keitimas.

Padangų slėgis

Žemas oro slėgis padangose. Įprastai automobilis turėtų nurodyti padangą, kurioje slėgis per mažas. Visgi, jeigu to jūsų automobilis nedetalizuoja, patikrinkite slėgį visose padangose, pripūskite, kiek reikia. Jeigu šviečia ši lemputė, bet faktinis slėgis padangose geras, tokiu atveju greičiausiai streikuoja slėgio davikliai.

Stabilumo kontrolės sistema

Jeigu šis simbolis nuolat dega, turite stabilumo sistemos gedimą, kuris galimai bus elektrinėje dalyje. Tokiu atveju važiuoti galima, bet sistema neveiks. Reikia kreiptis į specialistus. Jeigu šis simbolis greitai mirksi, vadinasi tuo momentu stabilumo sistema aktyviai veikia. Manau, visi esate pastebėję mirksint šį simbolį, jeigu prasisuka ratai ant slidžios kelio dangos. Dar gali būti toks simbolis su prierašu „off“ arba perbrauktas brūkšneliu. Tuomet sistema yra tiesiog išjungta. Greičiausiai išjungėte ją pats rankiniu būdu.

Perdegusi lemputė

Nieko ypatingo – jūsų automobilyje perdegė lemputė. Jeigu automobilis nenurodo, kuri konkrečiai lemputė perdegė, tuomet teks išsiaiškinti pačiam. Įjunkite visas įmanomas šviesas ir išlipęs apžiūrėkite, kuri lemputė nedega. Pakeitus perdegusią lemputę, įspėjimas turėtų dingti.

Akumuliatorius

Raudonas akumuliatorius. Šis įspėjimas atsiranda, kai sutrinka akumuliatoriaus krovimas. Dažniausiai tai nutinka dėl generatoriaus, kuris nebekrauna arba krauna netinkamai. Teoriškai, degant šiam simboliui, važiuoti dar galima, bet toli nenuvažiuosite, nes nekraunamas akumuliatorius greitai išsikraus ir automobilis sustos. Tad geriau iškart stoti ir ieškoti pagalbos.

Raudonas alyvos piltuvėlis

Ši simbolis vienas iš blogiausių. Jeigu jį matote savo skydelyje, tai greičiausiai reiškia, kad alyvos slėgis variklyje nepakankamas. Dar tai gali reikšti, kad alyvos kiekis variklyje kritiškai mažas. Bet kuriuo atveju degant šiam įspėjamajam signalui važiuoti nebegalima. Išjunkite variklį kaip įmanoma greičiau ir ieškokite transportavimo į servisą paslaugos.

Temperatūra

Pasirodė raudonas termometro stulpelis su bangelėmis? Greičiausiai perkaitinote variklį. Nors jau iki tol turėjote matyti, kad variklio darbinė temperatūra perkopusi normą. Visgi, jeigu matote šį simbolį, galimai pražiopsojote itin svarbią informaciją prieš tai ir laukia nemalonios remonto išlaidos.

Stabdžiai

Ši lemputė praneša apie stabdžių problemą. Didelė tikimybė, kad trūksta stabdžių skysčio. Jo lygį galite patikrinti bakelyje variklio skyriuje. Taip pat šis simbolis gali atsirasti dėl elektrinio rankinio stabdžio gedimo.

Mano nuomone, tai pagrindinės lemputės, kurias privaloma žinoti. Aišku, simbolių, kurie gali pasirodyti jūsų automobilio prietaisų skydelyje, yra galybė ir visus juos puikiai išmanyti yra sunku. Bet įsidėmėkite bent pagrindinius ir automobilio eksploatavimas taps šiek tiek paprastesnis.

Nėra komentarų

Palikite komentarą