Naujieji metai asocijuojasi ne tik su triukšmingais vakarėliais, bet ir pokyčiais gyvenime, kuriuos įprasminame savo pasižadėjimais. Kaip taisyklė vienas iš labiausiai atsikartojančių naujametinių pažadų – tai siekis pradėti gyventi sveikiau. Kita vertus, dažnai pasitaiko, kad išsikeltos rezoliucijos sekantiems metams pasibaigia kartu su sausio pabaiga. Ką daryti, kad naujų tikslų sėkmingai laikytumės visus metus ir kaip tam pasitarnauti gali šiuolaikinės technologijos?
„Išsikelti naujiems metams rezoliucijas – yra puiku, bet dažnai tie išsikelti tikslai būna per dideli arba sunkiai pamatuojami. Todėl juos ilgainiui metame. Tačiau egzistuoja trys tikslai, kurių laisvai galime laikytis visus metus, o juos stebėti mums gali pagelbėti tiesiog naujesni išmanieji laikrodžiai. Viskas, ko mums reikės – tiesiog kasdien reguliariai stebėti savo miegą, nueitus žingsnius ir širdies veiklą. Jei tai sąžiningai darysime kasdien ir sieksime nors paprastų, bet aiškių tikslų – 2022-ųjų pabaigoje tikrai jausimės geriau“, – teigia Urtė Eidžiūnaitė, „Huawei“ produktų mokymų vadovė Lietuvoje.
Ekspertė dalinasi 3 patarimais, užtikrinančiais sveikesnę gyvenseną visus metus:
1. Kiek per metus turėtume išsimiegoti?
Vienas kertinių sveikos gyvensenos bruožų – kokybiškas miegas. Gydytojai nurodo, kad suaugusiam žmogui reikia miegoti ne mažiau kaip 7 valandas per parą. Rekomenduojamos miego trukmės reikėtų laikytis kiekvieną dieną, net jei pasirodytų, kad nieko blogo nenutiks vieną naktį pamiegojus keliomis valandomis trumpiau. Visgi nepakankamas miego kiekis gali turėti rimtų pasekmių: suprastėjusi atmintis, dėmesio sutrikimai, padažnėjusios nuotaikų kaitos.
Todėl pasižadėjusieji gyventi sveikai kviečiami nepamiršti rekomenduojamo miego valandų skaičiaus ir tinkamo miego režimo. Kalbant skaičiais, sveikam gyvenimui nusiteikęs žmogus per visas 2022-ųjų metų dienas turėtų išmiegoti bent 2555 valandas. O jei kurią naktį išmiegoti visų rekomenduojamų valandų nepavyko – derėtų atsigriebti ir pamiegoti papildomai.
„Laikytis naujametinių tikslų bei stebėti savo miego būklę padeda ir išmaniosios technologijos. Pavyzdžiui, išmanusis laikrodis „Huawei Watch GT 3“ gali pateikti svarbiausius miego kokybės rodiklius: miego trukmę, įvairias miego fazes, jo gylį. O svarbiausia, kad išmanusis prietaisas visa tai atlieka netrukdydamas miegoti ir suteikdamas tikslų miego kokybės įvertinimą ryte prabudus“, – teigia U. Eidžiūnaitė.
2. Kiek per metus turėtume nueiti žingsnių?
Vaikščiojimas yra viena efektingiausių mankštos formų, galinčių padėti pagerinti fizinę būklę. Ėjimas sustiprina raumenis, padeda palaikyti psichologinę sveikatą ir yra visiems lengvai pasiekiama sporto forma. Rekomenduojama, kad kiekvienas suaugęs žmogus kasdien nueitų bent 10 000 žingsnių (tiek žingsnių apytikriai atitinka 8 kilometrus).
Pažvelgus į visus ateinančius metus susidaro išties didelis skaičius – net 3,6 mln. žingsnių (apie 2920 km). Todėl norintys gyventi sveikai jau dabar turėtų stengtis nueiti rekomenduojamus žingsnius, o jeigu tai nepavyksta – stengtis kompensuoti judėjimo trūkumą.
„Nueiti patariamus žingsnius gali būti sudėtinga, ypač tiems, kurie skundžiasi laiko stoka. Visgi yra daugybė būdų, kaip savęs neapsunkinant pradėti daugiau judėti: pavyzdžiui, rinktis laiptus, bet ne liftą, pietų pertrauką išnaudoti ne tik valgymui, tačiau ir trumpam pasivaikščiojimui, o artimuosius kviesti susitikti ne pasisėdėjimui kavinėje, bet pasivaikščiojimui parke. Be to, palaikyti aktyvų gyvenimo būdą padeda ir išmanusis laikrodis, kuris tiksliai suskaičiuoja nueitus žingsnius bei seka judėjimo progresą. Galiausiai, jei 3,6 mln. žingsnių per metus atrodo nepasiekiama, galima šį skaičių pamažinti: pavyzdžiui, užsibrėžti, kad per vieną mėnesį būtinai turime nueiti apie 300 tūkst. žingsnių ir to kiekvieną dieną siekti“, – sako U. Eidžiūnaitė.
3. Kaip visus metus stebėti savo streso lygį?
Vienas labiausiai su sveika gyvensena nederančių veiksnių yra stresas, kuris stipriai prisideda ir prie fizinio bei psichologinio diskomforto. Organizmui susidūrus su stresine situacija į kraują išskiriami streso hormonai, todėl širdis ima plakti greičiau, susiaurėja kraujagyslės. Dažniausiai šie streso sukeliami poveikiai yra trumpalaikiai, tačiau dažnai pasikartojantys ūmaus streso epizodai gali signalizuoti ne vieną rimtą širdies problemą.
Nustatyta, kad ramybės būklėje normalus žmogaus pulsas yra tarp 60-100 dūžių per minutę, tad dažnai pasikartojantis pulso padidėjimas gali būti susijęs ir su stresinių situacijų pertekliumi.
„Vienas patogiausių ir labiausiai patikrintų įrankių savo širdies veiklos stebėsenai – išmanusis laikrodis. Pavyzdžiui, šiandien toks laikrodis gali pasiūlyti integruotą širdies ritmo matuoklį, užtikrinantį, kad informacija apie nuo normos nukrypstančią širdies veiklą sužinosite akimirksniu. Be to, šiandien išmanusis laikrodis rūpinasi ir įprastu širdies plakimo dažnio atstatymu bei pataria, kaip sumažinti patiriamą stresą“, – sako U. Eidžiūnaitė.
Taigi, jeigu naujus metus norite pradėti nuo rezoliucijų, siūlome jums šias tris paprastus, bet lengvai pamatuojamus tikslus, kuriuos iki 2022-ųjų pabaigos bus nesunku pasiekti.
Eglė Bačionytė
Nėra komentarų