Pergalingos formulės vis dar nerandanti Lietuvos vyrų rinktinė Europos krepšinio čempionate po dviejų pratęsimų dramos 107:109 nusileido turnyro šeimininkams vokiečiams ir patyrė trečiąją nesėkmę iš eilės.
Tai lietuvius „mirtininkų“ A grupėje pastatė į nepatogią padėtį – Kazio Maksvyčio auklėtiniai po trejų rungtynių paskutine turnyrinės lentelės vieta dalijasi su irgi be pergalių esančia Vengrijos rinktine.
Vadinasi, norint patekti į Senojo žemyno pirmenybių aštuntfinalį reikia laimėti abu likusius susitikimus prieš Vengrijos bei Bosnijos ir Hercegovinos nacionalines komandas, tačiau ir tai dar neužtikrins kelialapio į tolimesnį etapą.
Jei Bosnijos ir Hercegovinos krepšininkai ketvirtosiose rungtynėse įveiktų Prancūziją, o prancūzai iškovotų bent vieną pergalę dvikovose su vengrais ir slovėnais, lietuvių kelionė Europos čempionate baigtųsi neperžengus grupių etapo slenksčio.
Iš rankų paleista savo likimo kontrolė kelia daug klausimų apie krepšininkų psichologinę būseną ir nusiteikimą likusioms A grupės rungtynėms.
„Nors turnyrinę situaciją dabar kontroliuojame tik iš dalies, dar tikrai galime valdyti savo mąstymą. Rinktinės žaidėjų mintys dabar yra tokios, kad jei jau padariau klaidą, vadinasi, pasaulis tuoj sugrius. Pasakyti sau, kad klaidų daro kiekvienas žmogus, irgi yra psichologinis menas, kurį šioje situacijoje reikėtų išmokti pritaikyti.
Dabartinėje čempionato stadijoje gelbėsimės tik tada, jei susitvarkysime su savo emocine būsena. Patys krepšininkai pripažįsta, kad neturi laimėtojo mentaliteto, o tai yra labai blogos mintys, kurių reikėtų vengti“, – kalbėjo Lietuvos sporto universiteto (LSU) profesorius, sporto psichologas Romualdas Malinauskas.
Vienu geriausių savo srities specialistu laikomas profesorius R. Malinauskas beveik tris dešimtmečius nagrinėja sportininkų psichologijos procesus, o įgyta patirtimi dalijasi su LSU studentais.
Specialistas pastebi, kad šiame Europos čempionate Lietuvos rinktinė patiria kaip niekada didelį aplinkos spaudimą. R. Malinausko teigimu, reikėtų mažiau dėmesio kreipti į prasčiausią lietuvių startą Senojo žemyno pirmenybių istorijoje ir labiau susitelkti artėjančioms grupės etapo rungtynėms.
„Iracionalias ir neigiamas mintis mūsų krepšininkams perša tiek sirgaliai, tiek socialiniai tinklai bei pasisakymai juose, – konstatavo LSU profesorius. – Po trijų pralaimėjimų labai daug druskos ant žaizdos užpila radijas, spauda ir televizija, akcentuodami, kad tai vyksta pirmą kartą Lietuvos istorijoje. Akivaizdu, kad tai pasiekia krepšininkų ausis.
Kai kurių rinktinės žaidėjų kalbos parodo, kad neigiamos mintys pamažu užkemša pasąmonę ir joms labai sunku pasakyti „stop“, nors tai šioje situacijoje yra gyvybiškai svarbu. Reikia suprasti, kad sportas toks yra – kamuolys apvalus, o aikštelė lygi. Vadinasi, kad reikia nusiteikti ir į kitas rungtynes eiti aukštai iškelta galva.“
Trečiajame rungtynių su Vokietija kėlinyje rungtynių teisėjas sušvilpė techninę pražangą vokiečių rinktinės treneriui Gordonui Herbertui ir atsarginių žaidėjų suoleliui. Netrukus rankų gestu tą patį parodė mačo sekretoriatui, bet baudos metimas už tai taip ir nebuvo skirtas.
Lietuvos ir Vokietijos susitikime prireikė net dešimties papildomų minučių, tad vienas baudos metimas, galimai virtęs vienu tašku, būtų galėjęs nulemti lietuvių pergalę.
Po mačo kritikos akmenis į teisėjų daržą laidė ir Lietuvos nacionalinės komandos treneris K. Maksvytis, tikinęs, kad susipratę arbitrai papildomą baudos metimą būtų skyrę pagrindinio laiko pabaigoje, tačiau kelią tam užstojo Vokietijos rinktinės trenerių štabas.
Trenerio K. Maksvyčio kūno kalbą ir pasisakymus sekantis sporto psichologas R. Malinauskas teigė, kad nors emocijos ir veržiasi pro kraštus, Lietuvos rinktinės strategui labai svarbu išlaikyti vidinę ramybę bei ją perduoti savo žaidėjams.
„Treneris yra žmogus, kuris gali valdyti sportininkų emocinę būklę. K. Maksvytis turėtų daugiau dėmesio skirti žaidėjų motyvacijai ir nuteikimui prieš rungtynes. Reikėtų taip nesureikšminti to, kad dabar bus „gyvenk arba mirk“ rungtynės, nes tai ne pakelia, o numuša krepšininkų emocinę būklę. Manau, kad treneris turėtų ramiai išdėstyti situaciją ir pabrėžti, kad į rungtynes reikia išeiti susikaupusiems, bet ramiems dėl esamos pozicijos turnyrinėje lentelėje“, – kalbėjo LSU profesorius.
Sporto psichologas dalijo patarimus ir rinktinės krepšininkams, kurie, jo nuomone, šiuo metu yra pernelyg įsitempę.
„Kai krepšininkams yra sunku, reikėtų taikyti autogeninę treniruotę – sužadinti vaizdinius ir taip kontroliuoti savo motorinę atmintį, – aiškino R. Malinauskas. – Pagal mokslininkų duomenis, geras krepšininkas geba nesiblaškyti ir nepasiduoti aplinkai net įtempčiausiais momentais. Vadinasi, reikėtų bandyti tuos momentus piešti savo galvoje ir tikėtis geriausio scenarijaus.“
Artimiausias rungtynes Lietuvos rinktinė žais rugsėjo 6-ąją (antradienį) 18:15 val., kuomet susitiks su Vengrijos ekipa. Rugsėjo 7-ąją (trečiadienį) 15:30 val. lietuvių lauks paskutinis A grupės iššūkis, kai K. Maksvyčio kariauna susitiks su Bosnijos ir Hercegovinos nacionaline komanda.
Daugiau: sportinė apranga
BNS/Fotobankas nuotr.
Nėra komentarų