Švarūs namai: ką reikia žinoti apie sodą, actą ir citrinos rūgštį?

Žiemai besibaigiant, daugelis imasi iš esmės tvarkyti namus. Tačiau kartais netinkamai parinkta priemonė gali ne tik neišvalyti, tačiau ir pakenkti valomiems paviršiams ar net odai. Todėl bendrus principus, ką ir kaip valyti turėtų žinoti kiekvienas, bent retkarčiais paimantis šluostę į rankas.

Siekiant tobulos švaros namuose, daugelis renkasi naudoti natūralias priemones. Tačiau net ir visiems gerai žinoma soda, actas ar citrina gali ne tik neišvalyti, bet ir pakenkti kai kuriems paviršiams. „Iki“ dalijasi keliais patarimais, į ką atkreipti dėmesį švarinant namus.

Soda tinka ne visiems paviršiams

Jei skirstytume nešvarumus į kategorijas, tai vienas pagrindinių skirtumų tarp jų yra organinė ir neorganinė kilmė. Patenkančius į pirmąją, pavyzdžiui, riebalus, reikia valyti šarminėmis priemonėmis, o į antrąją, pavyzdžiui, kalkes – rūgštiniais valikliais.

Šio principo dažnai nepaiso tie, kurie naudoja ekologiškas valymo priemones. Pavyzdžiui, kai kurie su actu, kuris yra rūgštis, valo riebalus, nors jie kokybiškai nuvalomi gali būti tik su šarmine priemone – soda. Tačiau ir šioji priemonė taip pat tinka toli gražu ne visiems paviršiams.

Soda yra tikrai geras valiklis, puikiai pašalinantis riebalų ar baltymų kilmės dėmes, vis tik reikia atsižvelgti ir į paviršių, kurį valome. Kadangi sodos milteliai – abrazyvinė medžiaga, ji netinkama keramikinėms viryklėms, blizgiems metalo gaminiams. Daugelis jautresnių paviršių, net tokių kaip vonios emalis ar akrilo danga, valant soda ilgainiui susibraižys ir nebespindės. Tokiose vietose geriau naudoti specialiai tam paruoštus valiklius. 

Be to, dėl sodos cheminių savybių jokiu būdu ja negalima valyti aliuminio indų, sidabro įrankių bei papuošalų ir paauksuotų gaminių. Taip pat soda netinka marmuriniams stalviršiams valyti. Pačiam marmurui ši priemonė nepakenks, bet ji gali pažeisti dangą, kuria dažniausiai nuo nešvarumų įsigėrimo apsaugomi marmuriniai stalviršiai. Jei naudojate sodą, kaip valiklį, būtinai dėvėkite ir pirštines, nes soda ilgainiui gali pakenkti odos Ph.

Nepamirškite, kad actas – tai rūgštis

Lygiai taip pat bet kur negalima naudoti rūgštinių priemonių, tokių kaip buityje populiarūs actas ar citrina. Rūgštimis labai lengva sugadinti dabar virtuvės ir vonios zonose populiarius marmurinius arba granito paviršius, natūralaus akmens plyteles.

Actas, kaip ir kitos rūgštys, gali pažeisti kai kurias vandens maišytuvų, lygintuvų dangas, kitus rūgštims jautrius paviršius. Taip pat actas dėl cheminių reakcijų netinka kiaušinių dėmėms valyti. Jei netyčia sudužo kiaušinis, tą vietą geriausiai išvalysite tiesiog šiltu muiluotu vandeniu.

Vis tik, nors natūralių valymo priemonių galima pasigaminti pačių įvairiausių – rekomenduotina turėti bent kelias specialias priemones ir naudoti jas tik pagal paskirtį. Taip pat reikėtų nepamiršti, jog geras rezultatas priklauso ne tik nuo valymo priemonės, bet ir nuo kempinėlės ar šluostės, kurią naudosite. Kai kuriems paviršiams reikės itin grubių valymo įrankių, kitiems tiks tik švelnios šluostės.

Be to, reikėtų nepamiršti ir valymo pirštinių, kurios apsaugos jūsų rankų odą, nes net pats ekologiškiausias valiklis vis tik yra agresyvi odai kenksminga medžiaga.

Freepik.com nuotr.

Nėra komentarų

Palikite komentarą