Filmo apžvalga: „Ankštumas“ (2017)

1998-ieji, Nalčikas. Niūrus miestas Šiaurės Kaukazo regione, kuriame daugumą gyventojų sudaro etninė musulmonų kabardinų grupė. Čia įsikūrusi ir maža žydų benduomenė.

Maištinga Ilana draugauja su vietiniu vaikinu, tačiau griežta motina yra prieš tokį dukros „tampymasi“ – jos žodžiais vaikinas yra „iš kitos genties, kito kraujo“. Po vienos dviejų žydų šeimų vakarienės, kurioje švenčiamos Ilanos jaunesniojo brolio Davido sužadėtuvės, Davidas ir jo sužadėtinė pagrobiami. Pagrobėjai reikalauja išpirkos. Siekiant surinkti reikiamą pinigų sumą, žydų bendruomenė organizuoja susirinkimą, tačiau ne visi bendruomenės nariai sutinka padėti, o kai kurie randa progą ir pasipelnyti iš nutikusios nelaimės.

Pats pagrobimas šiame filme tėra tik elementas, trigerinantis klausimus – ar tautos papročiai, kraujo ryšiai ir religija yra nenugalima vertybė prieš asmeninius sprendimus ir norą būti laimingam? Kodėl ši vertybė turi imti viršų, jei sunkiausiose situacijose šių papročių ir vieno kraujo bendruomenės nariai nebe tokie ir vieningi…O gal tie papročiai yra tavo kraujyje ir tu turi sugebėti būti laimingas tik tau nuo gimimo skirtoje ankštoje terpėje?

2017 m. režisierius Kantimiras Bulgakovas su šiuo pirmuoju filmu iškart debiutavo Kanų paralelinėje konkursinėje programoje „Ypatingas žvilgsnis“ („Un certain regard”). Režisierius sakė, kad jaunam kūrėjui labai svarbu papulti į bet kokią Kanų festivalio programą su pirmu savo filmu.

Tačiau režisierius ne tik debiutavo – „Ankštumas“ laimėjo specialų FIPRESCI žiuri prizą, tame pačiame festivalyje kitą – „Žiuri prizą“ pagrindinėje festivalio programoje laimėjo ir A. Zviagintsevo „Nemeilė“. Tai buvo pavadinta Rusijos kino atgimimu. Verta paminėti, kad tais pačiais metais pasirodė ir B. Chlebnikovo filmas „Aritmija“, Rusijos kino apdovanojimuose aplenkęs abu minėtus Kanų festivalio pagrindinės ir paralelinės programų prizininkus.

Perspėju, kad filme yra ne visiems skirta labai žiauri ir šokiruojanti scena.

Su lietuviškais subtitrais pasiekiamas Žmonės Cinema.

Apžvalgos autorius Vilius P.

IMDB

KAS GERO EKRANUOSE?

Nėra komentarų

Palikite komentarą