Pranešimas spaudai.
Savo ideologiją suformavę praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pabaigoje–devintojo dešimtmečio pradžioje, jie tapo susirūpinimo, socialinių teisių neturėjimo ir maišto išraiška. Tokia buvo pankų subkultūros tapatybė, į savo laikmečio iššūkius reagavusi muzika, literatūra, mada bei politiniu pasipriešinimu. Šiandien, sako stilistė Roberta Čyžiūtė, istorijos ratas apsisuko ir pasaulį lydintys išbandymai vėl sugrąžino šių visuomenės maištininkų ideologiją. Todėl, anot jos, pankų mada dabar stipriai populiarėja, įgavusi naują – „Neo punk“ – formą. Kaip ją atspindi drabužiai ir aksesuarai, kurie deriniai šiam stiliui tinka bei kokią žinutę perduoda? Apie tai pasakoja R. Čyžiūtė.
Tapo nuosaikesni
Jis – ryškus, rėkiantis, nepriklausomas, unikalus, drąsus, kontrastingas, eklektiškas. Toks, R. Čyžiūtės teigimu, yra „Neo punk“ stilius, perėmęs geriausias pankų ideologijos tradicijas ir joms suteikęs naują – šiuolaikinį bei modernesnį – rūbą.
Šios mados pirmtakės filosofija, kaip teigė stilistė, formavosi Jungtinėje Karalystėje ir JAV. Kai jose vyraujantis socialinis, politinis bei ekonominis susipriešinimas įkvėpė pankų subkultūrą, gatvėse ir pogrindžio klubuose radosi išskirtinės išvaizdos bei mąstymo jaunuoliai.
„Juos atpažinti buvo lengva. Pankų stilius atrodė gana agresyviai – su daugiau aštrių detalių, aukštomis ir ryškiai raudomis skiauterių šukuosenomis, iššaukiančiu makiažu, tamsiomis spalvomis, itin daug metalinių aksesuarų. Jie mėgo kontrastą, juodos ir geltonos derinius, prisegamus atributus – ženkliukus, žiogelius. Taip pat perteklinį sluoksniavimą, įvairius „Pasidaryk pats“ elementus. Tačiau „Neo punk“ mada dabar tapo labiau šiuolaikinė, modernesnė. Ji – švelnesnė, mažiau agresyvi. To priežastis, tikriausiai, yra ir šio stiliaus mylėtojų nuosaikesnis požiūris į supančią aplinką“, – mano R. Čyžiūtė.
Pasak stilistės, pankai savo ideologiją reikšdavo ganėtinai drąsiai – jie buvo maištininkai. Tuo metu šiandien, R. Čyžiūtės teigimu, protestą jauni žmonės parodo kitomis formomis. Mat dabartiniai jaunuoliai gyvena informaciniame amžiuje, o jų maištas tapo labiau sofistikuotas.
„Tik tai dar nereiškia, kad šiandien jaunimui visuomenės problemos rūpi mažiau. Jiems irgi aktualūs globalūs iššūkiai: klimato kaita, žmogaus ir gyvūnų teisių klausimai, aplinkosauga, politiniai bei socialiniai išbandymai. Tačiau maištas dabar kitoks, o patys žmonės – jautresni. Jie taip pat laužo nusistovėjusias normas ir šį protestą atspindi išvaizda. Todėl „Neo punk“ mados elementai yra modernesni. Šiam stiliui būdingos „Cargo“ kelnės pažemintu liemeniu, ryškios spalvos, veidrodiniai sportiniai saulės akiniai, daug džinso. Prie to neretai derinamos mielos detalės – spalvingi segtukai, pūkuotas megztinis. Tokios tendencijos ypač ryškios „Tik Tok“ ir „Instagram“ platformose: jaunimas nesivaiko stereotipų, o sieja įvairius pankų ir kitų stilių elementus, viską suderindami į individualią išraiškos formą“, – pažymi R. Čyžiūtė.
Dera nesuderinamumai
Paklausta, kuo „Neo punk“ stilius dar išsiskiria iš kitų mados krypčių, stilistė akcentuoja – jam būdingas aštrumas, ryškumas ir kontrastai. Šie bruožai, anot R. Čyžiūtės, buvo perimti iš pankų aprangos, todėl panaudoti tie patys elementai – metalizuotos detalės, langelių raštai, kelnių bei sijono deriniai.
„Mėgstantys „Neo punk“ stilių taip pat nešioja nutrintą odą, lateksą. Drabužiai turi plėšytų detalių, dėvima daug džinso, vyrauja ryškiai raudona, juoda, populiarios neoninės spalvos – rožinė, žalia, geltona. Siluetas gali būti didesnio, „Oversize“, dydžio, apsmukęs, prigludęs arba persimaišęs. „Neo punk“ stiliui taipogi svarbus kontrastingumas, aštrių detalių derinimas su švelniais ar moderniais elementais“, – pasakoja stilistė.
Ji priduria – šiai madai labai svarbūs ir aksesuarai. Dažniausiai tai – sidabro spalvos papuošalai, kurie gali turėti ir futuristinių formų. Be to, R. Čyžiūtės teigimu, mėgstantys „Neo punk“ stilių neretai nešioja auskarus per visą ausies ilgį, o šie aksesuarai kartais puošia ir veido sritį.
„Taip pat būdingos kaklo ar segamos ant drabužių grandinės, diržai su kniedėmis. Nešiojamos ir rankinės, kurios dažniausiai būna kontrastingos spalvos bei formos. Mėgstama ir masyvi avalynė arba smailianosiai aukštakulniai. „Neo punk“ derinius taipogi papildo modernūs, tendencingi aksesuarai – sportiniai saulės akiniai, žaismingi plaukų segtukai, žiedai, širdelės formos rankinės“, – vardija stilistė.
Užsiminusi apie šios mados drabužių derinimą, R. Čyžiūtė tęsia – stiliui būdingus languoto rašto spalvingus sijonus, dekoruotus žiedeliais, galima dėvėti su marškinėliais, ant kurių – mėgstamos muzikos grupės albumo viršelis. Prie tokio derinio, papildo stilistė, puikiai tiks nutrintos odos „Oversize“ švarkas, suteiksiantis nerūpestingumo įspūdį, grubūs sidabro spalvos papuošalai ir modernūs kerziniai batai.
„Beliks tik keli akcentai, pavyzdžiui, jau minėta širdelės formos rankinė ir hiperbolizuotai dideli saulės akiniai. Štai ir viskas – turime tobulą „Neo punk“ įvaizdį. Žinoma, jį galima sušvelninti. Dėvėti marškinėlius, papuoštus grafičių piešiniu, „Cargo“ stiliaus juodos spalvos pažeminto liemens kelnes su dirželių detalėmis, smailianosius batelius ir pridėti stambų sidabro spalvos kaklo papuošalą. Pastebiu, kad taip besirengiančių žmonių ar dėvinčių kelis „Neo punk“ stiliaus drabužius arba aksesuarus šiandien – labai daug. Lietuviai myli madą, seka jos tendencijas ir yra labai stilingi, o visus šiuos stiliaus poreikius puikiai atliepia prekybos centras „Kauno Akropolis“. Jame galima rasti išties daug madingų drabužių bei aksesuarų, kurie leis sukurti unikalų „Neo punk“ įvaizdį“, – tikina R. Čyžiūtė.
Džiugina laisve ir maištu
„Neo punk“ pirmtakai pankai savo stilių pabrėžė ne tik drabužiais bei aksesuarais. Pasak R. Čyžiūtės, jie išsiskyrė ir makiažu, šukuosenomis. Toks šios mados papildymas, sako stilistė, būdingas ir „Neo punk“ stiliui.
„Jį besirenkantys mėgsta itin iškarpytas šukuosenas – vadinamąjį „Mullet“ kirpimą. Taip pat plaukus dažo ir spalvotomis dėmėmis. Šukuosenos būna ir ilgos, neiškarpytos, dažytos varine raudona ar tamsiu kaštoniniu atspalviu. „Neo punk“ stiliui taip pat būdingi balinti plaukai ir antakiai, kartais, „Amelijos iš Monmartro“ kirpimas. Savo ruožtu akių makiažas gali būti dūminis tamsus. O norint sukurti kontrasto įspūdį, pasirenkama griežta šukuosena, parausvinami tik skruostai bei lūpos. Makiažas taipogi neretai būna visiškai eksperimentinis, netobulas, nerūpestingas. Todėl, jei šiandien norisi mėlynų lūpų, jos puikiai tiks“, – teigia R. Čyžiūtė.
Dėl tokio griežtų taisyklių nebuvimo, papildo stiliaus žinovė, savo aprangai pritaikyti „Neo Punk“ stilių yra išties nesudėtinga. Mat, akcentuoja R. Čyžiūtė, kone kiekvienas savo spintoje jau turi bent vieną reikiamą detalę.
„Tai gali būti ir plėšyti „Oversize“ džinsai, ir odinis švarkas ar kerziniai batai. Ši mada dera beveik su visais stiliais – tiek klasikiniu, minimalistiniu, tiek ir sportiniu. Be to, užtenka tik tinkamai pasirinkti aksesuarus – kniedėmis dekoruotą rankinę, masyvią grandinę ant kaklo, stambią avalynę. „Neo Punk“ būtent ir džiugina laisve, maištu. Pavyzdžiui, galima dėvėti juodas klasikines ir plačias kelnes, didintą švarką, smailianosius batelius su metalinėmis sagtimis, perregimą neoninių spalvų glaustinukę ir sportinius saulės akinius. O jei norisi vien sporto stiliaus, užsidėkite tampres ir trumpą prigludusią palaidinę bei derinkite šiuos drabužius su languotu ir ryškiu švarku, sidabro spalvos papuošalais, džinsine beisbolo stiliaus kepuraite, stambiais kerziniais batais ir aštrių formų saulės akiniais“, – sako R. Čyžiūtė.
Nėra komentarų