Sausų akių sindromas: kaip atsikratyti smėlio jausmo akyse?

Tikriausiai, visi žinome tą jausmą, kai ilgiau dirbant prie kompiuterio ar įjungus namų šildymą, akys vis dažniau ima perštėti, atsiranda jausmas, lyg jos būtų pilnos smėlio. Tokiu atveju, gydytojai dažniausiai diagnozuoja sausų akių sindromą. Kaip jo išvengti ir ar įmanoma taip paprastai jį išgydyti?

Akių diskomfortu vis daugiau žmonių pradėjo skųstis pandemijos metu, kai visos mokinių pamokos tapo nuotolinėmis. Siekdamas jiems padėti Kauno Jėzuitų gimnazijos kūno kultūros ir geografijos mokytojas Artūras Ševeliovas ėmėsi prevencinės iniciatyvos.

Sveikatos ir sveikos gyvensenos laidoje „Sveikas rytojus“ mokytojas teigė, kad tokį jo poelgį inspiravo sudėtingos galimybės mokyti savo dalyko.

„Prasidėjus karantinui mes, fizinio ugdymo mokytojai, savo veiklą turėjome vykdyti nuotoliniu būdu. Dėstyti kitus akademinius dalykus yra šiek tiek paprasčiau. Vaikas gauna medžiagą ir ją mokosi. Karantino metu supratau, kad akių raumenis taip pat reikia judinti. Vaikas praleidžia apie 8 valandas prie kompiuterio, todėl natūralu, kad akys pavargsta. Taip ir kilo mintis sukurti mokomąjį akių priežiūros video“, – pasakojo mokytojas A. Ševeliovas.

Artūras pripažino, kad internete filmuotos mokomosios medžiagos lietuvių kalba nebuvo, todėl pasitelkęs amerikietiškuose tinklalapiuose rasta mokomąja informacija, pats ėmė ir nufilmavo edukacinį turinį, kaip paprastų pratimų pagalba puoselėti akių sveikatą.

Anot mokytojo, vos keli teisingi pratimai, gali ženkliai pagerinti akių būklę.

„Viskas buvo pritaikyta ne tik vaikams, bet ir mokytojams, žmonėms dirbantiems sėdimą darbą. Norėjau, kad būtų galimybė tas akis mankštinti. Akių ilgaamžiškumui ir kokybei labai svarbu pakelti akis ir apsižiūrėti į tolį. Taip pat geras pratimas akims – žiūrėti vieną kartą į nykštį, o paskui pasižiūrėti į tolį. Arba laikyti nykštį priekyje ir jį sekti tai į vieną, tai į kitą pusę. Akims taip pat padeda labai stiprus užsimerkimas“, – žiniomis dalinosi pašnekovas.

Kaip teigė mokytojas, akių raumenų treniravimas pagerina tam tikrus procesus.

„Jeigu tu aktyvuoji raumenį, jame pagreitėja kraujotaka, jis gauna papildomą maitinimą. Nenaudojamas raumuo silpsta“, – pasakojo pašnekovas.

Gydytoja oftalmologė Urtė Skirmantaitė-Borutienė laidoje pasakojo, jog akių diskomfortą nulemia vos kelios priežastys.

„Sausų akių sindromas – tai ašarų plėvelės nestabilumas. Jį gali nulemti dvi priežastys: ašarų liaukos ligos, kuomet išsiskiria per mažai ašarų, arba per greitas ašaros nugaravimas. Paprastai ašara per greit nugaruoja dėl įvairių vokų padėties anomalijų, uždegimų arba užsikimšusių liaukų“, – žiniomis dalinosi gydytoja U. Skirmantaitė-Borutienė.

Sveikos akys nuolat būna padengtos ašarų plėvele, kuri atlieka kelias svarbias funkcijas: sutepa bei drėkina vokus, suformuoja lygų optinį ragenos paviršių, pašalina nešvarumus, saugo nuo infekcijos, aprūpina ragenos epitelį deguonimi.

Anot gydytojos, sutrikus tokioms akies funkcijoms, pacientai paprastai įvardina labai aiškius simptomus.

„Jeigu trūksta ašarų, paprastai pacientai skundžiasi sausumu, smėlio jausmu akyse. Jeigu ašarų plėvelė per greitai nugaruoja, vadinasi trūksta ašarų plėvelės lipidinio sluoksnio. Tuomet žmonės pastebi, kad jiems labai ašaroja akys, gali atsirasti akių perštėjimas. Žmonės dažnai nesupranta, kad visa tai yra akių sausumo požymiai. Akys ašaroja dėl refleksų. Nors ašaros vandeninės dalies pakanka, bet riebalinės dalies ne. Tuomet ašara per greitai nugaruoja. Dėl to mūsų akys išskiria vis daugiau ašarų. Nors jų kiekis kaip ir pakankamas, bet plėvelė yra nestabili, nekokybiška. Tuomet ašara ant akies ir neišsilaiko“, – pasakojo specialistė.

Ašarų plėvelę sudaro 3 sluoksniai: lipidinis, vandeninis ir mucino. Tai yra struktūra, kuri dėl garavimo ir ašarų nutekėjimo gali lengvai sutrūkti. Ant ragenos atsiradus sausoms vietoms, dauguma žmonių sumirksi. Taip susidaro nauja plėvelė. Tačiau sutrikus šios plėvelės funkcijai, išsivysto sausų akių sindromas.

Kaip teigė oftalmologė, toks sindromas gali kamuoti tiek jaunus, tiek vyresnius pacientus.

„Akių sausumas gali kamuoti įvairaus amžiaus žmones. Tam tikri ašarų liaukos sutrikimai gali ne tik atsirasti ilgainiui, bet ir būti įgimti. Dažnai pastebime, kad akių sausumas pasireiškia jauniems žmonėms, nešiojantiems kontaktinius lęšius, arba dirbantiems prie kompiuterio. Vyresnio amžiaus žmonėms ši problema pasireiškia, jei yra negydyti, išsivystę ilgalaikiai akių uždegimai. Tuomet gali atsirasti ašarų plėvelės pakitimų“, – apie akių sausumo priežastis pasakojo gydytoja U. Skirmantaitė-Borutienė.

Specialistė pabrėžė, kad atsiradus akių diskomfortui, prieš skiriant gydymą, yra svarbu atlikti specifinius tyrimus.

„Labai svarbu pacientą detaliai apžiūrėti pasitelkiant plyšinę lempą. Taip pat tyrimams naudojame ir kitą būdą. Tikriname, kaip greitai suskyla ašarų plėvelė“, – pasakojo specialistė.

Farmakotechnikė Ramunė Navickienė laidoje patarė, kaip išvengti nemalonių sausų akių sindromo sukeliančių pojūčių.

„Mes vaistinėje pastebime, kad sausų akių sindromas vargina tikrai ne vieną. Norint išvengti nemalonių pojūčių, akys turi būti nuolat vilgomos, todėl pravartu turėti specialių akių lašų. Rekomenduojame tokius akių lašus, kurių sudėtyje yra natūralių organinių dalelių tokių, kaip žmogaus ašarų osmoprotektoriai, kurie sulaiko ląstelėse vandenį, skatina jų atsinaujinimą, slopina uždegimą ir atstato sveiką akies paviršių. Juos galima naudoti visiems šeimos nariams ir tiems, kurie nešioja kontaktinius lęšius. Labai svarbu akis prižiūrėti atsakingai. Būtinai pasidomėkite, ką į jas lašinate“, – patarimais dalinosi vaistininkė.

Nėra komentarų

Palikite komentarą