5 žiemiški patarimai vairuotojams

Vytenis Malevskis

Žiema šiais metais smogė stipriai. Atrodo, kad dangus tiesiog prakiuro ir „padovanojo“ mums tiek sniego, kiek seniai nebuvome matę. O jaunesni vairuotojai tokio sniego kiekio ir tokios būklės kelių bei eismo sąlygų galimai išvis nebuvo matę. Ir nieko čia tokio, viskas ateina su praktika.

 Pusnyse pasislėpę automobiliai, užsnigti ir nenuvalyti išvažiavimai iš daugiabučių kiemų, gatvės su provėžomis, magistraliniai keliai virtę čiuožyklomis. Tai pastarųjų dienų mūsų šalies aktualijos. Ir tik nuo gamtos priklauso, kada galėsime lengviau atsikvėpti. O tam, kad kelionės šiuo sudėtingu periodu būtų kiek įmanoma lengvesnės ir teikiančios daugiau pasitikėjimo savimi, štai keli patarimai, kurie gali padėti pasiekti kelionės tikslą atšiauriomis eismo sąlygomis saugiai.

Prieš kelionę tinkamai nusivalykite automobilį

Vienas iš svarbiausių saugios kelionės momentų žiemos metu tiek jums pačiam, tiek kitiems eismo dalyviams – prieš išvažiuojant į eismą privaloma švariai nusivalyti automobilį. Sniegas turi būti nuvalytas nuo viso automobilio, o ne tik nuo priekinio lango. Pirmiausia, jūsų matomumas tuomet bus geras ir galėsite matyti viską aplink. Jūsų žibintai švies tinkamai ir suteiks jums matomumą tamsiu paros metu. O antra, apie ką kai kurie negalvoja (o gal pagalvoja, bet tinginio vedami arba piktybiškai to nedaro), jeigu važiuojate apsnigtu automobiliu, tai kiti eismo dalyviai gali nematyti jūsų žibintų, todėl jie nežino, kokius manevrus ketinate daryti. Bet dar svarbiau, kad sniegas yra pustomas vėjo nuo jūsų automobilio ant automobilio važiuojančio iš paskos ir tokiu būdu tas automobilis važiuoja lyg pūgoje, nors lauke gali visai nesnigti. Beje, jeigu nenusivalysit sniego nuo variklio dangčio, tai ir patys važiuosit lyg pūgoje, kai tą sniegą pradės pustyti ant priekinio lango. Taigi sąžiningai nusivalykite sniegą nuo viso automobilio bei nusigrandykite ledo sluoksnį nuo visų langų.

Įjunkite visas saugumo sistemas

Saugumo sistemos automobiliuose per ilgus metus buvo kuriamos ir diegiamos ne be reikalo. Jos padeda išsaugoti gyvybes. Tad neignoruokite jų. Pirmiausia, be abejo, prisisekite saugos diržą. O jau po to stipriai rekomenduoju laikyti įjungtas visas saugumo sistemas, kokias tik turi jūsų automobilis. Jų, žinoma, gali būti daugybė ir kai kurios jos gali neveikti dėl atitinkamų oro sąlygų. Pavyzdžiui linijų asistentas vargiai veiks, jeigu kelias bus visiškai baltas dėl sniego apkloto. Arba atstumo palaikymo sistema, kurios davikliai priekyje bus užnešti sniegu arba aplediję, taip pat tinkamai neveiks. Bet pagrindinės sistemos, padėsiančios kontroliuoti automobilį, tokios, kaip ABS ar ESP, turi veikti ir gali jums padėti kritiniais momentais.

Pasirinkite saugų greitį

Važiuokite tokiu greičiu, kuris leistų kontroliuoti automobilį. Dažnu atveju ant slidžios kelio dangos šis greitis būna mažesnis nei leistinas maksimalus greitis. Jokiu būdu nesiekite maksimalaus leistino greičio ribos, jeigu jaučiate, kad važiuodami tokiu greičiu galite nesuvaldyti automobilio. Geriau lėčiau, bet užtikrintai. Taip bus saugiau ir jums ir aplinkiniams. Ir nesvarbu, jeigu iš paskos važiuojantis automobilis jums atrodo arti ir jaučiate iš jo spaudimą. Nei jūs nei jis niekur nenuskubėsite prastu keliu, tad laikykitės savo greičio ir ramiai siekite kelionės tikslo.

Prie vairo jokio telefono

Šiaip jau vairuojant naudotis telefonu draudžia kelių eismo taisyklės. Bet pripažinkite, kad dažnas vairuotojas kartais telefonu kalba, kartais rašo arba skaito žinutes, kartais net sėdi socialiniuose tinkluose. Ir jeigu su visu tuo praslystate vasaros metu, tai prastomis, žiemiškomis oro sąlygomis, ypač tokiomis, kokios vyrauja dabar, griežtai negalima net žvilgtelėti į telefoną! Visas jūsų dėmesys privalo būti sutelktas tik į vykstantį eismą ir tai, kaip saugiai jame dalyvauti. Žinutės ir feisbukas tikrai palauks.

Manevruokite švelniai

Švelnus manevravimas – tai staigių veiksmų vairuojant vengimas. Sukdami, vairą sukite palengva, greitis turi būti nedidelis. Jeigu vairą susuksite staiga, didelė tikimybė, kad automobilis vistiek važiuos tiesiai arba beveik tiesiai.

 Venkite staigaus greitėjimo. Kuo stipriau nuspausite greičio pedalą, tuo didesni šansai prasisukti ratams. O jeigu varančioji ašis galinė, tai dar ir griovyje galite atsidurti. Todėl greitėjimas turi būti kaip įmanoma švelnesnis ir neagresyvus. Į įkalnę važiuokite palengva, nes per didelis akseleravimas tiesiog prasuks jūsų varančiuosius ratus ir galite įklimpti sniege.

Lygiai tas pats su stabdžiais. Stabdykite švelniai spausdami pedalą. Jeigu matote, kad priekyje laukia kliūtis, prisistabdykite iš anksto, kad nereikėtų paskutinę akimirką pasikliauti ABS’u ir fortūna. Važiuodami į nuokalnę, neišjunkite pavaros (jeigu pavarų dėžė mechaninė) ir palengva prisistabdykite stabdžiais.

Tikiuosi, jog šie patarimai bus naudingi ir bent truputį padės išgyvenant šį atšiaurų laikotarpį. Saugaus kelio!

Nėra komentarų

Palikite komentarą