Nuo ko pradėti norint sėsti ant motociklo?

Vytenis MALEVSKIS

Turi svajonę lėkti motociklu kartu su vėju ir jausti begalinę laisvę, bet nežinai nuo ko pradėti? Prasideda pavasaris, na bent jau kalendorinis, tad pats laikas imtis veiksmų! Pasidalinsiu patiritmi, nuo ko pradėjau aš pats ir kodėl manau, kad tai tinkamiausias būdas tai daryti.

Pirmas klausimas, kuris iškyla – pirma motociklas ar teisės? Ir tikrai daug žmonių renkasi pirmąjį variantą – motociklą. Bando patys išmokti juo važiuoti, prašo draugų motociklistų pagalbos, galiausiai, kai jau išmoksta, važinėjasi neturėdami tam teisės ir t.t. Ir tai yra blogas pavyzdys. Tai yra nelegalu ir kelia pavojų aplinkiniams. Tiesą sakant, nesuprantu, kodėl žmonės taip elgiasi. Galbūt mano, kad taip bus lengviau išlaikyti egzaminą, galbūt jiems gėda užsiregistruoti į vairavimo mokyklą neturint jokių važiavimo motociklu įgūdžių. Nežinau, tai tik mano spėjimai. Visgi esu įsitikinęs, kad pirmas žingsnis plieninio žirgo link turi būti tinkamos vairavimo mokyklos paieška ir registracija joje. Rinkdamiesi kursus tikrai pastebėsite, kad yra keletas A kategorijų – A, A1 ir A2.

A kategorijai priskiriami triračiai, kurių galia didesnė kaip 15 kW, ir motociklai. Norint įgyti teisę vairuoti A kategorijos motociklus nuo 21 metų, reikia turėti dvejų metų A2 kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą. Reikalavimas turėti dvejų metų A2 kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą netaikomas 24 metų sulaukusiems asmenims. Teisė vairuoti triračius, kurių galia didesnė kaip 15 kW, suteikiama nuo 21 metų;

A1 kategorijai priskiriami motociklai, kurių variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm3, bet ne didesnis kaip 125 cm3, galia neviršija 11 kW, o galios ir svorio santykis ne didesnis kaip 0,1 kW/kg, taip pat triračiai, kurių galia ne didesnė kaip 15 kW. A1 kategorija suteikiama nuo 16 metų

A2 kategorijai priskiriami motociklai, kurių galia ne didesnė kaip 35 kW, galios ir svorio santykis ne didesnis kaip 0,2 kW/kg ir kurie nėra kilę iš daugiau kaip du kartus galingesnės transporto priemonės;
A2 kategorija suteikiama nuo 18 metų

Bet mums įdomiausia A kategorija – tai motociklai be jokių galios ar svorio apribojimų. Taigi, susirandate kursus. Jų kaina šiuo metu turėtų būti apie 200-300 eurų. Užsiregistruojate. Vairavimo mokykla jums suteiks visą reikalingą informaciją apie kursų eigą. Jeigu turite B kategorijos vairuotojo pažymėjimą, galite teorijos paskaitų nelankyti ir spręsti testus bei atnaujinti KET žinias savarankiškai. Dažniausiai vairavimo mokykla duoda naujausią KET knygelę bei suteikia prieigą prie bilietų sprendimo, tad tikrai patogu.

Jeigu su vairavimo mokykla jau žengėte žingsnį, toliau jums reikės praeiti medicininę apžiūrą. Tai jau patyrėte, jeigu laikėte bet kurios kitos kategorijos egzaminą vairuotojo pažymėjimui gauti. Tai įprasta medicininė patikra pas jūsų šeimos gydytoją ir vizitas į psichikos sveikatos centrą, kur turite gauti psichiatro pažymą. Turite medicinines pažymas? Puiku!

Galvoje atnaujintos kelių eismo taisyklės, sveikata puiki, tad reikia registruotis teorijos egzaminui Regitroje. Tai padarote internetu, nuvykstate jums paskirtu laiku, nesunkiai išlaikote egzaminą ir viskas.

Taigi, praėjote lengviausią ir neįdomiausią dalį. O dabar tegul prasideda linksmybės! Turėdami išlaikytą valstybinį teorijos egzaminą ir reikiamus medicininius išrašus registruojatės savo vairavimo mokykloje praktiniams važiavimams. Pradėsite nuo aikštelės. Tiesa, yra vienas dalykas dėl įrangos. Esant reikalui, vairavimo mokyklos instruktorius jums tikrai suteiks reikalingą aprangą. Tačiau, jeigu esate rimtai nusiteikę važiuoti motociklu ir tai nėra vienkartinė užgaida, aš siūlau įsigyti bent jau savo šalmą ir pirštines dar prieš vairavimo pamokas. Taip turėsite savo dydžio inventorių, o ir higienos klausimas bus išspręstas. Batai pamokoms tinka ir paprasti. Tik egzaminui Regitroje turėsite gauti specialius batus su atitinkamu ženklinimu. Striukę/šarvus, kelių apsaugas turėtų duoti instruktorius. Kiek kainuoja šalmas ir pirštinės? Vidutinės klasės šalmas kainuos apie 250-350 Eur, pirštinės 70-120 Eur. Geras instruktorius jus tikrai išmokys važiuoti motociklu nuo nulio. Supažindins su motociklu, papasakos šio technikos stebuklo niuansus ir valdymo subtilybes ir palengva leis jums pradėti riedėti aikštelėje. Asmeniškai aš buvau važiavęs motociklu gal 2 kartus ir tai buvo prieš keliolika metų. Tad praktiškai pradėjau mokytis iš pagrindų ir tai iškart atvirai pasakiau savo instruktoriui. Bet jau trečios pamokos metu lėkiau (na, gal per skambiai pasakyta…) mieste, o instruktorius važiavo iš paskos automobiliu bei man į ausinę davė nurodymus, kur važiuoti ir kaip elgtis. Taip, pamoka po pamokos, aš išmokau važiuoti motociklu, išmokau figūras aikštelėje ir išlaikiau valstybinį Regitros praktikos egzaminą iš pirmo karto. Ir tik turėdamas naują vairuotojo pažymėjimą savo rankose, kuriame išdidžiai pūpsojo nauja raidė kategorijų skiltyje – „A“, aš pradėjau ieškoti savo pirmojo motociklo. Be abejo, nusipirkti motociklą ir visą reikalingą aprangą, kainuoja ir nemažai laiko, nervų ir pinigų. Bet apie tai papasakosiu kituose savo straipsniuose. O dabar linkiu jums susirasti gerą vairavimo mokyklą, atsidavusį savo darbui instruktorių ir išlaikyti A kategorijos vairuotojo pažymėjimą!

Nėra komentarų

Palikite komentarą