Patekai į autoįvykį? Kaip elgtis?

Vytenis Malevskis

Šventinis laikotarpis. Spūstys gatvėse ir visiškas išprotėjimas prekybos centrų aikštelėse. Beje, vakar pats mačiau situaciją vienoje tokioje aikštelėje prie prekybos centro, kur senolis su savo ketvirtu golfu nestipriai brūkštelėjo Audi A6 (C6) priekinį bamperį. Audi savininkė, moteriškė apie 60 metų amžiaus, mano nuomone, reketavo senolį atviru tekstu – „tai duok pinigų nudažymui, nepildom deklaracijos, tada tau draudimas nebrangs“.

Visų pirma, tai mandagumo pas ponią nulis, jei nepažįstamą žmogų tiesiog tujina. Antra – atrodo, kad civilizacija jau pasiekė Lietuvą ir vis tiek išlenda štai tokie dalykai, kur siūloma „susitarti“. Ši situacija ir paskatino mane rašyti šį tekstą.

Ar kviesti policiją?

Pradėkim nuo to, kad jaučiuosi kompetentingas šioje temoje, nes esu dirbęs draudimo bendrovėje transporto ekspertizių skyriuje ir gan gerai žinau šią „virtuvę“. Be abejo, dalykai keičiasi, ir jau praėjo metai kiti, kai šioje srityje nedirbu, bet pagrindiniai dalykai,tikiu, išlikę. Taigi, ką daryti, jeigu patekote į autoįvykį? Visų pirma, kyla klausimas ar reikia kviesti policiją?

Policiją kviesti reikia, jeigu:

  • eismo įvykio metu nukentėjo ar žuvo žmogus;
  • buvo apgadintas turtas, kurio savininko eismo įvykio vietoje nėra;
  • įtariama jog eismo įvykio dalyvis (-iai) yra neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų;
  • kai nesutariama dėl eismo įvykio aplinkybių.

Policiją kviesti reikia bendruoju pagalbos telefonu 112.

Pildyti eismo įvykio deklaraciją, nekviečiant policijos, jeigu:

  • eismo įvykio metu nėra žuvusių ar sužalotų asmenų;
  • eismo įvykio vietoje yra nukentėjusieji asmenys, kai padaryta žala jų turtui;
  • vairuotojas nekelia įtarimo, jog yra neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų;
  • sutariama dėl eismo įvykio aplinkybių.

Pirmu atveju, kai į eismo įvykio vietą kviečiami pareigūnai, galbūt ir medikai ar gelbėtojai, jūs daug sprendimų nepriimsite. Svarbiausias dalykas, kurį galite ir turite daryti laukdami pagalbos, tai bandyti suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiems, jeigu tokių yra. Taip pat svarbu tai, kad turite pasilikti eismo įvykio vietoje ir ją pažymėti tam skirtomis priemonėmis – tam skirtas šviesą atspindintis trikampis, kuris turi būti jūsų bagažinėje. Įjunkite avarinį automobilio signalą. Dėvėkite šviesą atspindinčią liemenę! Likusi jūsų pareiga – visapusiškai bendradarbiauti su pareigūnais atvykusiais į eismo įvykio vietą.

Savarankiškas situacijos sprendimas

Bet šįkart norėčiau akcentuoti situacijas, kai į įvykio vietą pareigūnų nekviečiate, nes būtent tokių situacijų yra didžioji dalis draudiminių įvykių tarpe. Taigi, pirmas mano patarimas – niekada nesitarkite išsiskirstyti savais keliais nepildant eismo įvykio deklaracijos. Nesvarbu, kurioje pusėje esate, ar kaltininkas ar nukentėjęs, nes jums tai nenaudinga, jeigu esate sąžiningas. Pateiksiu tą patį pavyzdį iš vakar matytos situacijos. Nubrauktas Audi A6 (C6) priekinis bamperis. Moteris prašo pinigų iš kaltininko bamperio perdažymui. Iš kur ji žino, kiek kainuos perdažymas? Esu tikras, kad nežino. Tai kiek pinigų ji prašys? 100Eur? Greičiausiai tiek. Ar tiek pinigų užteks perdažyti bamperį? Ne. Net ir garaže neoficialiai dirbantis Kostia nedažys tokio bamperio už 100Eur. Mano nuomone, draudimo kompanija, už tokią žalą paskaičiuotų apie 150-200Eur. O gal ir daugiau, turint galvoje dabartinę infliaciją. Taigi, nukentėjusiai naudingiau pildyti eismo įvykio deklaraciją ir viską daryti oficialiai. Kitas klausimas, kas naudingiau kaltininkui? Ar jam draudimo įmoka sekantį kartą brangs 100Eur ar daugiau už tai, kad jis padarė 200Eur žalą? Manau, kad tikrai ne. Nebent tokias žalas jis daro kas mėnesį. Taigi, būkite civilizuoti ir pildykite eismo įvykio deklaracijas.

Žinau, kad sklando mitai, kad draudimo kompanijos visada skaičiuoja per mažai, nori apgauti žmones ir pan. Visa tai netiesa. Draudimo kompanijos yra finansinės įstaigos, kurios yra griežtai prižiūrimos ir visapusiškai laikosi įstatymų. Jų pareiga yra atlyginti patirtą žalą. Tą jie ir daro. Ir sakyčiau, draudimo paskaičiuotos išmokos dažniausiai būna daugiau nei pakankamos susiremontuoti automobiliui. Bent jau mano asmeninė patirtis tikrai teigiama šiuo klausimu.

Nesileiskite bauginami

Pasitaiko atvejų (ir gan dažnai), kai eismo įvykio dalyviams (arba vienam iš jų) situacija yra neaiški ir žmogus nėra tikras, kas kaltas. Taip gali atsitikti dėl patirto šoko ar KET neišmanymo. Atsiranda žmonių, kurie pajutę, kad kita pusė yra psichologiškai silpnesnė ar pasimetusi situacijoje, ima daryti spaudimą pripažinti kaltę, nors reali kaltė yra šio agresoriaus. Jeigu nesate tikras, kas eismo įvykyje yra kaltas, o kas nukentėjęs, niekada nesutikite pasirašyti, kaip kaltininkas. Tokiu atveju visuomet kvieskite policiją, kuri išaiškins, kas kaltas, o kas nukentėjęs. Aišku, kaltė gali būti ir abipusė. Situacijų būna įvairių. Bet jokiu būdu nesileiskite spaudžiamas į kampą. Tokie agresoriai dažnai kelia balso toną, rėkia, priekaištauja ir dar visaip kaip naudoja psichologinį smurtą. Išlaikykite šaltą protą ir tam nepasiduokite.

Ką daryti, jeigu kaltininkas neapdraudęs savo transporto priemonės?

Kaip gi elgtis, jeigu kaltininkas neapdraudęs savo transporto priemonės? Viską darykite analogiškai, lyg kaltininkas būtų apsidraudęs. Tik žalą jums atlygins ne kaltininko draudimo kompanija (nes akivaizdu, kad tokios jis neturi), o Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuras. Dėl žalos galite kreiptis į bet kurią draudimo bendrovę, kuris administruos jūsų patirtą žalą tarpininkaudama tarp jūsų ir minėto draudikų biuro. Draudikų biuras savo ruožtu išsiieškos pinigus iš kaltininko. Viskas skamba labai puikiai, tik bėda ta, kad toks žalos atlyginimas užtrunka labai ilgai, lyginant su įprasta procedūra, kai žalą atlygina tiesiogiai draudimo bendrovė. Bet visgi žala jums bus atlyginta, o tai labai gerai. Plačiau apie tokius atvejus ir bendrai apie draudiminius įvykius labai rekomenduoju paskaityti LR transporto priemonių draudikų biuro internetinėje svetainėje www.cab.lt. Čia rasite ir patarimų, kaip pildyti eismo įvykio deklaraciją ir daug kitos naudingos informacijos.

Freepik.com nuotr.

Nėra komentarų

Palikite komentarą